У Првој крагујевачкој гимназији данас је почео караван „Путујућа Петља“, програм који у циљу подршке развоју дигиталних вештина наставника и ученика спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у партнерству са Фондацијом Петља и уз подршку Владе Републике Србије и Министарства просвете.

Караван се реализује у оквиру пројекта „Изградња кључних рачунарских компетеција – ка радној снази будућности“ и у плану има да до марта 2025. године обиђе 10 градова у Србији где ће предавањима и радионицама наставнике подржати у реализацији часова информатичких предмета, а средњошколце додатно заинтересовати за програмирање и информационо-комуникационе технологије.

Радионици у нашем граду, почетној дестинацији Путујуће петље, у којој је учествовало око 20 наставника информатичких предмета и око 30 ученика Прве и Друге крагујевачке гимназије и Прве и Друге техничке школе, присуствовали су и проф.др Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете, Фабрицио Андреуци, заменик сталног представника УНДП-а у Србији, Милан Симић, директор Фондације Петља, као и представници Града – председник Скупштине града, Ивица Момчиловић, заменик градоначелника, Дејан Ружић и чланови Градског већа, Ана Јелић и Душан Алексић.

Идеја је да дигитализација као модерни облик учења заузме значајно место у образовању наших средњошколаца и наставника свих предмета повезаних са модерним технологијама, казала је министарка Ђукић Дејановић. Осврнувши се на разговор са полазницима данашње радионице, она је навела да наставници истичу потребу да на атрактивнији начин преносе знања из информатике, роботике и савремених технологија која ће ученицима омогућити да се припреме за професије и живот у којима ће их активно користити, док ученици истичу да су им информатички предмети омиљени и желе да постигну виши ниво знања. Циљ нам је да едукација и програми Петље постану корисне апликације које ће ученицима и наставницима помагати у раду и стицању знања потребних за будуће професије 21. века како би сутра били носиоци не само друштвеног, него и привредног развоја, поручила је Ђукић Дејановић.

С обзиром на историју нашег града и Прве крагујевачке гимназије, сигурно није случајан избор да овај караван креће баш из Крагујевца и због тога смо посебно поносни, рекао је Ивица Момчиловић. Познато је, додао је он, да су наша деца изузетно талентована, а овај програм ће и наставницима и ђацима омогућити да унапреде своја знања и можда прошире интересовања у овој области. Наша школа успешно прати савремене трендове како у ИТ-у, тако и у другим наукама, комбинујући традиционално и модерно, тако да је ово још један корак ка унапређењу онога што већ раде, истакао је Момчиловић, поручивши да ће Град увек подржавати школе које показују интересовање за овакве или сличне програме.

Путујућа Петља помаже ученицима да усаврше умећа кодирања и програмирања и изузетно је важна инвестиција у људски капитал Србије јер развија компетенције за послове будућности у оквиру ИТ сектора који ће с једне стране допринети економском развоју, а с друге омогућити Србији да извози услуге везане за информатичке вештине, истакао је Фабрицио Андреуци и додао да је укључивање наставника у пројекат изузетно значајно због прилагођавања променама и адекватног праћења читавог процеса.