У оквиру пројекта „Промовисање добробити деце у заштити од насиља“, који спроводи Центар за права детета уз подршку Европске Уније, почињу први дијалози у школама широм Србије. Овај пројекат, који се спроводи од јануара 2024. године, има за циљ унапређење менталног здравља деце, оснаживање њихове емотивне стабилности и превенцију насиља. Активности у оквиру пројекта реализују се у десет локалних самоуправа: Крагујевцу, Крушевцу, Пријепољу, Рашкој, Шапцу, Темерину, Великом Градишту, Зајечару, Ћуприји и Зрењанину.

Дијалози, који се организују у три школе по општини, пружају прилику за размену искустава и јачање свести о важности менталног здравља, као и за повезивање са темама као што су превенција насиља и препознавање ране знакове проблема код деце. Овај формат омогућава учесницима – деци, родитељима, наставницима и школском особљу – да се боље упознају са специфичностима адолесценције и разумеју међусобну повезаност менталног здравља и насиља.

У сваком од десет градова у оквиру пројекта формирани су мултисекторски тимови, састављени од представника локалних самоуправа, образовног, здравственог и социјалног сектора. Ови тимови имају кључну улогу у осмишљавању и спровођењу активности које директно утичу на потребе деце и њихових породица.

У периоду од септембра до децембра 2025. године, биће реализовани и тренинзи за наставнике и школско особље, с циљем оснаживања њихових капацитета за препознавање и адекватну реакцију на ране знакове проблема у менталном здрављу код деце.

Поред едукативних и тренинг активности, пројектом су предвиђене и радионице за децу које ће им помоћи да се информишу о менталном здрављу, како да препознају и реше изазове са којима се сусрећу, али и како да пруже подршку својим вршњацима. Уз консултације са децом, биће креиране и онлајн публикације на теме менталног здравља и превенцију насиља.

У оквиру пројекта предвиђена је успостављање онлајн платформе за децу, на којој ће имати приступ корисним информацијама и ресурсима везаним за ментално здравље и адолесценцију.

„Циљ овог пројекта је да се деци и младима пружи подршка у превенцији насиља, али и да им омогућимо да развијају емоционалну отпорност и боље разумеју своје ментално здравље. Кроз мултисекторску сарадњу, желимо створити сигурно окружење у којем ће деца моћи да расту и развијају се без насиља“, изјавио је представник Центра за права детета.

Пројекат траје до децембра 2026. године, а током његове реализације, тим од шест националних експерата у сарадњи са колегама из Шведске пружаће континуирану подршку свим укљученим тимовима, увођењем најбољих европских пракси у локалне заједнице.