Удружење глувих и наглувих Шумадијског округа у Спортском центру „Искра“ обележило је десетогодишњицу од доношења Закона о употреби знаковног језика. У име Града Крагујевца обележавању је присуствовала др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.
Различитим пројектним активностима, Град Крагујевац годинама уназад подржава особе са инвалидитетом. Као одговорна локална самоуправа, подржали смо идеју Удружења глувих и наглувих везану за апликацију за паметне телефоне која ће им олакшати комуникацију са надлежним службама, рекла је Дамњановић. На територији Крагујевца нема довољно тумача знаковног језика што је, истакла је она, један од већих проблема. У Заводу за здравствену заштиту радника спроведена је едукација знаковног језика у циљу обуке здравствених установа, градских служби и запослени у Центру за социјални рад. Препознали смо потребе глувих и наглувих особа и кроз локални акциони план радно ангажовали готово све припаднике ове категорије. Како би им обезбедили квалитетнији живот, нагласила је Дамњановић Град Крагујевац годишњим програмом рада за подршку глувим и наглувим особама издваја 2,5 милиона динара.
На данашњи дан донет је Закон о употреби знаковног језика. Закон укључује и образовање као обавезно на српском језику који није примарни за глуве него српски знакови језик, казала је Сузана Маслаћ Матовић, секретар Удружења глувих и наглувих Шумадијског округа. Када је реч о локалној заједници, знаковни језик се најмање употребљава у здравству, што је један од примарних проблема. Она је нагласила да на териоторији Крагујевца постоје само два тумача знаковног језика, што није довољно.