Пројекат „Санација друмско – пешачког моста у слободној зони „ФАС“

Европска унија је преко програма ЕУ ПРО Плус подржала Град Крагујевац у реализацији пројекта „Санација друмско – пешачког моста у слободној зони „ФАС“ коме су обезбеђена бесповратна средства у износу од 496.059,00 долара. Реч је о мосту који води ка компанији „Stellantis“ за коју је реализација овог пројекта посебно значајна. Поред средстава ЕУ, Град Крагујевац ће у овај пројекат уложити 212.698,00 долара.

Програм Европске уније за локални развој - ЕУ ПРО Плус доприноси уравнотеженијем друштвено-економском развоју 99 локалних самоуправа у два региона: Шумадије и западне Србије, јужне и источне Србије. Кроз програм се ради на побољшаном управљању територијалним развојем, економском расту и унапређеној социјалној инфраструктури и социјалној кохезији. Програм води Министарство за европске интеграције, а спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).

Циљеви пројекта/резултати:

1. Унапређено функционисање саобраћаја у овом делу града;
  2. Повећана безбедност за пешаке који користе мост;
  3. Побољшан квалитет живота за становнике који живе у овом делу града;
  4. Побољшани услови рада за запослене у компанији и децу која користе вртић „“;
  5. Повећане могућности запошљавања и раст БДП-а у граду;
  6. Повећање економске активности и побољшано пословно окружење;
  7. Привлачење страних и домаћих инвеститора;
  8. Смањење незапослености;
  9. Унапређење имиџа града као значајног привредног и индустријског центра Републике Србије.

Имплементација пројекта допринeће локалном и регионалном развоју, задовољавању потреба постојећих корисника зоне и унапређењу подручја на којем послују, што ће им омогућити бржи раст и развој и повећање конкурентности, пласмана производа и усклађености са тржишним захтевима. Унапређење саобраћајне инфраструктуре доводи до стварања услова за развој бољег пословног амбијента, чиме се обезбеђује привлачење како страних тако и домаћих инвеститора, а све то утиче на смањење незапослености и побољшање квалитета живота свих становника града Крагујевца. Саобраћајна инфраструктура је један од одлучујућих фактора за даљи и бржи развој и услов за интеграцију земље у Европску унију. Адекватно функционисање и развој транспортног сектора је од кључног значаја за свакодневно пословање компанија које се налазе у овој зони.

Како се компаније са ове локације баве спољнотрговинским пословима, извесно је да ће њихов имиџ, као и имиџ града Крагујевца као значајног привредног и индустријског центра Републике Србије, позитивно еволуирати код иностраних партнера након имплементације овог пројекта, што свакако може допринети новим инвестицијама у граду, чији развој се заснива на дугој и успешној индустријској традицији.

Санација моста ће имати позитиван утицај на свакодневни живот грађана који живе у граду Крагујевцу побољшањем квалитета живота, олакшавањем приступа основним услугама и активностима, као и стварањем економских могућности које би могле бити од користи за читаву заједницу.

Сва питања у поступку реализације Пројекта заинтересовани могу доставити путем е-маил адресе на: dejan.ruzic@kg.org.rs  и  ljsobic@kg.org.rs .

Корисни линкови: