После трогодишње паузе, Шумадијске зимске игре се поново организују у периоду од 21. јануара до 22. априла наредне године. Ова манифестација је пре 13 година први пут организована у селу Горња Сабанта и сваке године је окупљала велики број села. Према речима организатора и представника Града, поред такмичења, забаве и игре, ово је и прилика да се представници Града упознају са потребама пољопривредника кроз разговоре са представницима савета месних заједница села домаћина.

Шумадијске зимске игре се одигравају током зимских месеци када има мање радова на селу и када становници села могу да се окупе, забаве, развијају тимски дух, као и да кроз такмичарске дисциплине покажу своје вештине и знања, рекла је Снежана Живановић Катић, саветница градоначелника Крагујевца. Села ће имати прилику да промовишу различите таленте својих становника. Ово је једина манифестација у којој сви учествују, без обзира на узраст или пол, као такмичари или навијачи.

У Шумадијским зимским играма ове године учествује 15 села са територије града Крагујевца.

Села која су се увек такмичила су се међу првима пријавила, а пријавила су се и села која никада до сада нису учествовала у Шумадијским зимским играма, истакла је Живановић Катић. Имаћемо шест такмичарских дисциплина: квиз са питањима из области историје, географије и пољопривреде, такмичење у брзини плетења, такмичење у круњењу кукуруза, пикадо, „Погоди пословицу или загонетку“ и пантомима. Циљ нам је да сви учествују и да се забаве, као и да све протекне у пријатној атмосфери. Свако село ће имати прилику да кроз ревијални део представи таленте својих становника.

Према речима саветнице градоначелника Крагујевца, представници Града ће провести цео дан у селу домаћина, где ће имати прилику да одрже предавања из области пољопривреде. Они ће обићи социјално угрожене породице и са представницима савета месних заједница разговарати о ономе што је најпотребније урадити у том селу. Такође, биће организовани и лекарски прегледи за становнике села.

Иначе, Центар за неговање традиционалне културе „Абрашевић“ ће први пут ове године својим културно-уметничким програмом, у којем ће учествовати оркестар, фолклорни ансамбли и певачи, увеличати ову манифестацију сусрета шумадијских села.

Жреб за одређивање распореда такмичарских екипа је у четвртак, 22. децембра, у 11 сати у Свечаном салону зграде Градске управе.