Она хода сама кроз град – Безбеднији Крагујевац за све” је заједнички подухват Миксер Организације у сарадњи са Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији – UNW, уз подршку Британске амбасаде и партнерством пет организација цивилног друштва које ће радити на унапређењу свести о безбедносним изазовима са којима се суочавају жене и девојчице у нашим градовима.

Како би препознали и мапирали све изазове са којима се сусрећу жене и девојчице у нашим градовима, али и све друге сензитивне друштвене групе, тим је креирао детаљну анкету чији резултати ће помоћи стручњацима и доносиоцима одлука у будућим правцима уређења и управљања јавним градским површинама.

На овај начин, истичу из Миксера, настоје да омогуће да се да глас женама, нарочито младим, као подршку локалној иницијативи овог града да се препознају сви изазови, лична искуства и тактике које жене развијају како би се што безбедније кретале и користиле свој град као равноправне грађанке.

Град Крагујевац је одабран због отворености за родне политике, добре сарадње јавног и цивилног сектора и великог броја Миксерових локалних партнера који својим деловањем и програмима окупљају и ангажују велики број младих – Арсенал Фест, Центар за самостални живот особа са инвалидитетом, ОСИ Крагујевац, Канцеларија за младе Крагујевац и Окружна организације Савеза слепих Србије Крагујевац.

Резултати анкете приказаће све небезбедне, неуралгичне тачке Крагујевца и омогућити промену механизма како су се жене до сада сналазиле да сигурно стигну до одређене тачке обављајући само обичне, свакодневне задатке (од избора путање, преко симулације телефонског разговора, бибер-спреја до одустајања од одласка негде јер немају пратњу за повратак).

Новостечена знања помоћи ће да се утиче на градске планере и доносиоце одлука да другачије размишљају о заједничким, јавним површинама, тако што ће заједно промишљати и о начинима на које могу да оне просторе који су једнако намењени свима учине једнако доступним свима.

Такође, важан аспект ове иницијативе који обухвата анкета је подизање свести о толеранцији насиља над женама које не мора бити само физичко, већ представља све оне ситуације када се налази оправдање и рационализује било какво насилничко понашање било оно вербално, кроз дискриминацију или директни физички насртај.

Истраживање Женског архитектонског друштва показује да у Србији 80.4% жена обавља додатне породичне обавезе и брине о старијим члановима породице/деци/иде у набавку… што је за 26.2 одсто више него што то чине мушкарци. У руралним деловима, као и на периферијама градова, ова ситуација се додатно компликује још већим ослањањем на јавни превоз, продужени боравак на јавним површинама, као и путовање у вечерњим и ноћним часовима. То јасно говори да жене значајно више корите градску инфраструктуру због чега је битно да се осећају безбедно свуда и у сваком тренутку.

Због тога је изузетно важан увид и осећај безбедности, првенствено жена и припадника осетљивих друштвених група, али и свих грађана који у Крагујевцу живе, раде, школују се или због пословних или породичних веза учестало бораве у овом граду. Искуства Крагујевчанки као и сет мера и препорука као резултат анкете и низа радионица које ће спроводити у овом граду, послужиће као модел и охрабрење другим градовима Србије да на сличан начин одговоре на безбедносне изазове својих грађанки, знајући да се и у другим урбаним срединама девојке и жене суочавају са истим проблемима.

ЛИНК према анкети