Домаћин првог такмичења села новог циклуса Шумадијских зимских игара 21. јануара 2023. године биће Горња Сабанта, у коме је 2009. године било одржане прво а 2019.године последње такмичење села првог циклуса, речено је на данашњем жребању у Свечаном салону Градске управе, где су извучени распоред и такмичарске екипе.

У Горњој Сабанти, 21.01. с домаћином такмичиће се села Драча и Кутлово, недељу дана после 28.01. са Страгарима као домаћином надметаће се села Маршић и Добрача. У Новом Милановцу 3. фебруара са мештанима овог села такмичиће се мештани из Доње Сабанте и Влакче, а у Чумићу 10. фебруара Ботуње и Трмбас. Пети домаћин је село Поскурице, са којим ће се 17. фебруара такмичити села Велике Пчелице и Ресник.

Пуно среће током такмичења и да све протекне у фер и коректној атмосфери, у име покровитеља града Крагујевца, представницима села који су данас присуствовали жребању пожелела је Снежана Живановић Катић, саветница градоначелника и додала да ће град за победнике обезбедити адекватне награде.

Организатор Шумадијских зимских игара је Центар за стрна жита и развој села, чија је директорка Зорица Јестровић изразила велико задовољство што се институција којом руководи укључила у други циклус ове манифестације. У сарадњи са Саветима месних заједница Центар ће организовати стручна предавања за пољопривреднике у селима који се домаћини, чиме ће Шумадијске зимске игре добити не само културни, забавни и спортски већ и едукативни карактер.

Још једна новина је организовање здравствених превентивних прегледа, а на основу исказаних потреба мештана села у којима се одржавају Шумадијске зимске игре. Како је најавила Славица Раденковић, одборница Скупштине града Крагујевца, биће то прилика и за посету најугроженијим породицама, болесним лицима и разговори о њиховим потребама, било да је реч о здравственом, социјалном или неком другом питању у којима би локална самоуправа могла да помогне.

За музички и забавни програм на Шумадијским зимским играма задужен је Центар за неговање традиционалне културе Абрашевић а медијски покровитељ је Радио телевизија Крагујевац, која ће недељом на свом програму емитовати снимак манифестације.