Град Крагујевац улаже велике напоре и финансијска средства да деца у Крагујевцу имају срећније и здравије детињство. Нажалост, дечија игралишта често су мета вандала, који уништавају јавну имовину. Својим неодговорним понашањем, вандали доводе у питање и безбедност деце која се ту играју.

Разумем младост, али не разумем неваспитање и безобразлук, истакао је Предраг Стевовић члан Градског већа за спорт након обиласка појединих дечијих игралишта која су се нашла на мети вандала. Нећемо дозволити да се уништи лепше детињство наше деце, која можда једину могућност за игру имају на дечијим игралиштима. Као што се град Крагујевац бори да изгради што већи број дечијих игралишта, тако ћемо се борити да их заштитимо, поручио је Стевовић и упутио апел свим суграђанима да помогну у заштити права деце на игру.

Систематски одговор Града на вандализам над дечијим игралиштима биће заснован у шест тачака. Надзор и обезбеђивање подразумева постаљање видео надзора, ангажовање обезбеђења, али и додатно ангажовање комуналне милиције и полиције.

У систематском одговору најважнија је едукација и повезивање са заједницом. Кроз бесплатне радионице или школске програме едуковаћемо грађане, а посебно децу о важности поштовања и очувања јавне имовине.

Повезивање са локалном заједницом, као што су удружења родитеља, спортски клубови и друге организације које раде са децом, рекреативним и школским спортом, оснажићемо заједницу и повећаћемо одговорност за очување дечијих игралишта. Обезбедићемо и посебан телефонски број, на који ће грађани моћи да пријаве вандализам над дечијим игралиштима путем вибера, смс поруке или позива.

У складу са Правилником о безбедности дечијих игралишта урадићемо нови дизајн дечијих справа и користићемо отпорније материјале како би спречили њихово уништавање.

Реакција на вандализам мора да буде брза и ефикасна поправка и обнова оштећених игралишта, санкционисање починиоца, као и јавна осуда, што ће смањити вероватноћу понављања таквог понашања.

Шеста мера подразумева мотивисање и награђивање појединаца или организација који се ангажују у очувању игралишта и борби против вандализма.