Крагујевац као четврти град по величини у Србији, захваљујући Палати правде, Казнено поправном заводу, Државном дата центру и многим другим капиталним пројектима који су реализовани уз подршку Владе Србије и председника државе, поред статуса здравственог, образовног и привредног центра, постао је правосудни и информатички центар коме гравитира преко два милиона људи, рекао је гостујући у Јутарњем програму ТВ Прве Никола Дашић градоначелник Крагујевца.

Палата правде, као највећа инвестиција у правосуђу, на једној адреси објединила је 11 правосудних органа, а суперкомпјутер у Државном дата центру био је предуслов за почетак рада прве националне платформе за вештачку интелигенцију у Крагујевцу. Коначно, са супер брзим компјутером имамо оно што је потребно да млади људи из Србије и Крагујевца остану у земљи, јер без обзира на то да ли је информатика или област науке у питању, сада имају све ресурсе које могу могу да користе, не само овдашњи него и универзитети широм земље.

Дашић је подсетио да је ово прва грејна сезона у Крагујевцу где се у систему даљинског грејања уместо угља користи гас. Нови котлови смањили су аерозагађење за 70 посто и то није коначан део наше борбе за здравију и зелену животну средину. У сарадњи са Министарством заштите животне средине улажу се велика средства у субвенције за замену котлова у индивидуалним домаћинствима и ту су грађани показали велико интересовање. Истовремено, заједно са Министарством енергетике улажемо доста у субвенције за енрегетску ефикасност објеката, за замену столарије и бољу изолацију.

Говрећи о плановима за ову годину, Дашић је подсетио да је у току реализација националног пројекта Чиста Србија захваљујући коме ће Крагујевац добити 360 км нове канализационе инфрастуктуре. Кључни пројекат је северна обилазница око Крагујевца и очекујем почетак радова на пролеће. Пројекат је важан не само због тога што ће изместити тежак саобраћај из центра града и на тај начин додатно смањити аерозгађење, већ зато што отвара нови простор за даљи развој града. На самом почетку северне обилазнице из правца Баточине планирана је нова индустријска зона, објаснио је Дашић и додао да је Крагујевац под великим притиском инвеститора последњих година и зато је кључно да што пре отвори нову индустријску зону.

Када је животни стандард у питању, бележимо узлазну путању. 2015. године имали смо око 20 000 регистрованих аутомобила мање него прошле године. Доласком нових инвеститора, новим радним местима, отварањем нових фабрика и производних погона, расте и животни стандард. Драстично је пала и незапосленост у Крагујевцу. Имамо 2000 мање незапослених, иако смо имали одлазак дела радника из Фијата. Самим тим што је мање незапослених а више запослених, на тржишту рада у Крагујевцу плате озбиљно расту. Очекујем да наставимо истим темпом и у овој години, поручио је Дашић.