У Шумадији, од Орашца до Крагујевца, рађана је српска држава. Рађање сваке државе и борба за државност је у неку руку авантуризам, али кад државу имате, више немате право на авантуре, већ је чувате и ником не дате, рекао је председник Србије Александар Вучић окупљеним грађанима у порти Старе цркве.

Србија је у Крагујевцу стварала своју државност, победила у првим европским устанцима турску отоманску империју, створила први модерни европски устав источно од реке Рајне и зато нема право да се игра, понаша неодговорно и неозбиљно. Државу пре свега чине људи, њене институције, способност да самостално и независно води политику, доноси одлуке и бори се за своје виталне интересе без притиска споља. Зато је важно да у оваквим тренуцима, када је у условима тешке ситуације темељ државе угрожен, најважније да будемо окупљени и јединствени у жељи да сачувамо државу. То нема везе са политичким партијама, већ са оним што је биће српског народа и свих других грађана Србије и да се разуме да ништа светије од наше државе Србије немамо.

Нема игре, нема авантуризма, потребан нам је озбиљан и одговоран приступ - приступ чувања мира и стабилности јер су нам потребна деца у будућности, поручио је председник. Време је да децу сачувамо и обновимо демографски капацитет наше лепе Србији. Рекавши да данас у Крагујевцу има 12000 запослених више него што је било пре 10 година иако је становника мање, председник је казао да може и мора да буде много боље, збоге чега ће бити још инвестиција у Крагујевцу, још више рада и посвећености послу.

Председник Вучић је поручио да ће Тржница у Крагујевцу бити завршена до краја године и биће једна од најлепших у целој Србији, којом ће се грађани поносити и изразио незадовољство што није вођено рачуна о пројектовању и начину извођења радова. До краја ове недеље завршићемо све што је папиролошки важно како бисмо кренули у тај посао.

Он је најавио, имајући у виду да је добијена грађевинска дозвола и завршена пројектна документација, најкасније за три месеца кренути изградња стадиона „Чика Дача“ што ће за Шумадинце и Крагујевац бити један од највећих и најважнијих развојних пројеката. Ове године крећемо и у изградњу Северне обилазнице око Крагујевца у дужини од 22 километра која је значајна за индустријску зону и чистији ваздух око Лепенице и другим деловима града. Она је важна је јер ће централни део града моћи да се уређује много више и лакше него данас када сав саобраћај пролази кроз центар. Изградњом Северне обилазнице биће убрзани сви токови око Крагујевца и створени услови да се повеже на Коридор 11 јер ће се у продужетку изградити још 37 километара саобраћајнице од Вучковице до Мрчајеваца, чиме Крагујевац постаје посебна мрежа путева и центар не само Шумадије већ и читаве Србије. Наредних дана потписаће се уговори о изградњи брзе пруге Београд-Ниш а Крагујевац мора да буде прикопчан пругом јер ће онда имати брзу пругу до Будимпеште, Прешева и Димитровграда. Подсетивши да ће држава са 8,5 милиона евра финансирати и изградњу ФИЛУМ-а, председник Вучић је рекао да ће отплатити и пола кредита које је Крагујевац узео за изградњу тржнице.

Захваливши се на дочеку председник Вучић је грађаним честитао данашњи празник јер Сретење је дан победе и српско име и презиме.

Крагујевац и Шумадија су увек могли да препознају и били уз своју Србију и позивам да сачувамо земљу на озбиљан, одговоран, разуман и рационалан начин, да сачувамо Косово и Метохију у саставу Србије и да се не јуначимо када то није потребно, али да умемо сваком чврсто и тврдо да одговоримо када другог избора и излаза нема.

Иначе, председник Вучић обишао је данас и стару цркву у Kрагујевцу, посвећену Светој Тројици, коју је подигао кнез Милош Обреновић 1818. године, када је Kрагујевац прогласио престоницом Србије.