У Бизнис иновацином центру данас је одржана завршна конференција пројекта „Јачамо подршку предузећима – радимо на одрживом расту МСП у Шумадији и западној Србији“, на којој се говорило о постигнутим резултатима пројекта и значају организација за подршку бизнису за повећање конкурентности малих, микро и средњих предузећа.

Реч је о пројекту који је финансирала Европска унија у партнерству са Владом Републике Србије преко програма ЕУ ПРО Плус а у Крагујевцу, у протеклих девет месеци реализовали Бизнис иновациони центар и Business innovation programs.

Током пројекта расписано је два јавна позива за три компоненте - увођење ИСО стандарда, набавку нове опреме и експертску подршка за коју се током реализације успоставило да је најпотребнија за дигитализацију процеса, маркетинг и интернационализацију пословања, казао је Момчило Сретеновић, директор БИЦ. За три компоненте било је пријављено 47 предузећа а након селекције изабрано је 25 који су успешно прошли све планиране активности. Захваљујући пројекту осам предузећа је увело ИСО стандард, седам је добило подршку за набавку опреме а кроз експертску подршку која се односила на дигитални маркетинг и израду промо материјала, прошло је 10 учесника.

Честитајући на успешно реализованом пројекту, Саша Соковић начелник Одељења за локални економски развој је рекао да град Крагујевац већ две године интензивно ради на програмима којима жели да помогне развоју бизниса. Кроз програм ЛЕР-а, Крагујевац је прошле године издвојио 8,5 милиона динара за доделу бесповртаних субвенција предузетницима из металског и ИТ сектора који већ раде, а ове године буџетом је за исте намене предвиђено дупло више средстава.

Мали бизнис у Крагујевцу има јаку привредну активност, а у прилог томе говори податак да је у последњих осам година 3000 више предузетника регистровано на територији града у односу на 2015, када их је било 5600, а закључно са 2022. годином према евиденцији Агенције за привредне регистре има 8614 приватних предузетника. Уз 1800 привредних друштава који послују на територији града увиђа се изузетно жива привредна активност, а томе доприносе и велике светске компаније које постоје и које намеравају да шире своју делатност овде, закључио је Соковић.