Град Крагујевац добитник је признања „Партнер Европске недеље локалне демократије 2022“ које је у Стразбуру на годишњем координационом састанку у Палати Европе уручено Зорану Младеновићу, заменику председника Скупштине града.

Тема обележавањa Европске недеље локалне демократије током 2022. године била је заштита животне средине и учешће грађана у локалним заједницама у којој су учествовале 64 локалне и регионалне власти из 19 земаља. Србија је била једна од три најактивније земље, а Крагујевац и Бач понели су титулу „Партнера Европске недеље локалне демократије“.

Европска недеља локалне демократије (ЕНЛД) је годишња паневропска иницијатива покренута 2007.године са циљем да подстакне учешће обичних људи у земљама чланицама Савета Европе и партнерским земљама. Координатор иницијативе је Конгрес локалних и регионалних власти Савета Европе.

У 2022.години Европска недеља локалне демократије званично је одржана током целе године а локалне и регионалне власти, њихова национална и европска удружења и мреже, организовале су догађаје уз подршку организација грађанског друштва. Титулу „Партнера Европске недеље локалне демократије 2022“ Конгрес је доделио на основу података и примера добре праксе грађанског учешћа и поштовања људских права на локалном нивоу, подизањем свести локалних представника о њиховим одговорностима, као и промовисања транспарентности, одговорности, грађанског ангажовања и културне разноврсности.

Годишња титула Партнер Европске недеље локалне демократије установљена је 2019, како би били награђени за најефективније активности током ЕНЛД-а, којом у Србији координира Стална конференција градова и општина.