Савет за унапређење положаја особа са инвалидитетом на територији града Крагујевца одржао је шесту редовну седницу на којој је најзначајнија тачка дневног реда била делегирање задатака који се односе на израду Локалног акционог плана за 2023. и 2024. годину.

Локални акциони план за унапређење положаја особа са инвалидитетом треба да буде свеобухватан документ и да се ослања на национални стратешки оквир, рекла је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Трудимо се да на локалном нивоу идемо корак даље, на тај начин што слушамо који су њихови приоритети у областима потпуне инклузије, здравствене и социјалне заштите, иновативних услуга и свеопште приступачности која не подразумева само архитектонска решења, већ њихов квалитетнији живот кроз укљученост у све сфере друштвеног живота. То су културни програми и манифестације, тумачи знаковног језика у оквиру локалних медија, садржаји и емисије које се баве положајем и потребама особа са инвалидитетом до крајњих мера, а то су мере активне политике запошљавања и подршке. Наш Локални акциони план за запошљавање је итекако сензибилан када је реч о особама са инвалидитетом, истакла је др Дамњановић.

Милан Стошић, председник Савета, нагласио је да је Локални акциони план за унапређење положаја особа са инвалидитетом примарни документ који треба да обезбеди имплементацију постојеће националне Стратегије која је актуелна до 2024. године.

Локални акциони план за унапређење положаја особа са инвалидитетом на територији града Крагујевца је био актуелан до 2020. године, а национална Стратегија за унапређење положаја особа са инвалидитетом односи се на период од 2020-2024. године. До краја марта очекује се да Влада Републике Србије донесе Акциони план за период 2023-2024. године . Према речима председника Савета Милана Стошића, ово је прави моменат да јединице локалне самоуправе усвоје своје Локалне акционе планове.

Град Крагујевац већ има позитивна искуства у укључивању организација, као и самих особа са инвалидитетом у изради оваквих планских докумената, рекла је Милена Стојановић, председница Центра за самостални живот особа са инвалидитетом. Циљ је обухватање свих сфера живота особа са инвалидитетом. Један од приоритета је обезбеђивање свеобухватне приступачности за особе са инвалидитетом, развој и успостављање нових услуга социјалне заштите, али и повећање обухвата корисника услугама социјалне заштите.