У Основној школи Светозар Марковић, данас је за ученике од петог до осмог разреда организовано предавање на тему „Вандализам и хулиганство“ са циљем да се превентивно делује на уочене проблеме уништавања дечијих игралишта. Ученицима и наставницима се у присуству представника Министарства унутрашњих послова, градског јавног правобланилаштва и комуналне милиције обратио Предраг Стевовић, члан Градског већа за спорт.

Ово је заједничка акција града Крагујевца и Министарства унутрашњих послова како би се спречио вандализам који је континуиран и веома присутан, рекао је Стевовић. Велики проблем који сви уочавамо је уништавање парковског мобилијара, садница али посебна су тема дечија игралишта и отворени терени за мале спортове и уништавање свих справа и имовине у коју град Крагујевац улаже озбиљна финансијска средства. Да се вандализмом не уништавају, уложена средства могла би да буду сачувана и издвојена за нове пројекте и инвестиције, а реч је о милионима динара. Данашње предавање део је плана којим кроз едукацију желимо првентивно да радимо са нашом децом. Желимо да они схвате колико је важно да буду наши сарадници, савезници и савесни грађани који су ту да помогну да се игралишта сачувају, да знају за своја права али и обавезе и шта од њих као друштво очекујемо.

Како би скренули пажњу јавности да се схвати обим ових проблема али и да нећемо стати у њиховом решавању, у сарадњи са Радио телевизијом Крагујевац урадили смо промотивни спот и поставили број телефона комуналне милиције на који грађани могу, да уколико уоче, пријаве намерно уништавање мобилијара или дечијих игралишта.

У циљу појачане контроле вандализма и спрчевања оштећења мобилијара на дечијим игралиштима, Комунална милиција града Крагујевца имаће појачане активности како би предупредила нежељене догађаје које је Град препознао а дешавају се на овим теренима, казала је Марија Живковић, вд. заменика начелника Градске управе за инспекцијске послове и комуналну милицију. Појачаћемо патролне активности комуналних милиоционара у свим зонама дечијих игралишта и тиме утицати на превенцију прво кроз разговор са суграђанима а уколико се уоче оштећења опасна за безбедност деце, благовремено реаговати затварањем игралишта и обавештавањем надлежних служби које ће извршити санацију.

Број телефона на који грађани могу да пријаве вандализам је 0602340115.