У сусрет Међународном дану музеја директор Народног музеја Шумадије Милош Јуришић, добио је позив да присуствује додели Повеље о номинацији Музеја године која ће се одржати 18. маја у Београду.

Претходна 2022. година била је једна од најуспешнијих за крагујевачки Народни музеј. Ралози номинације су следећи: после више од две деценије небриге, читав простор Амиџиног конака је поново отворен за посетиоце захваљујући пројектима које је финансирало Министарство културе, изузетним залагањима запослених и подршци коју је Музеј имао у Градској управи. Нова стална поставка са мултимедијалним садржајима о хронологији историјског развоја града Крагујевца „Од средњевековног трга до престоне вароши“ била је окосница разлога за номинацију Народног музеја Шумадије. Такође, у истој години је промовисана монографска публикација о седам деценија рада Музеја, отворена је нова поставка у Кући Светозара Марковића, Галерија Николе Коке Јанковића је добила престижно међународно признање Форума словенских култура, реализовани су бројни други пројекти и изложбе укључујући и добро осмишљене инклузивне садржаје. Извршено је ребрендирање Установе у Народни музеј Шумадије.

ICOM Србија је национални огранак Међународног савета музеја у Републици Србији, који представља део међународне организације музеја и музејских професионалаца посвећених очувању, заштити и представљању светског природног и културног наслеђа (материјалног и нематеријалног) најширем друштву. ICOM представља мрежу од 32.000 чланова из 172 државе, 117 националних комитета и 31 интернационалним комитетом који су посвећени различитим аспектима музејског рада и заштити културног наслеђа. Стручњаци Међународног савета музеја Србије су препознали резултате и номиновали Народни музеј Шумадије као један од пет најбољих у претходној години у нашој земљи.