У Великом парку, на шеталишту изнад фонтане, данас је изложена јединствена поставка ретких и вредних предмета који сведоче о 100 година кошарке у Србији. Ову мобилну изложбу коју ће током 2023. године бити у прилици да погледају становници свих већих градова Србије и подсете се богате историје наше кошарке, обишао је члан Градског већа за спорт, Предраг Стевовић.

Крагујевац већ деценијама баштини и чува традицију кошарке. Враћање у Кошаркашку лигу Србије и поновно стављање акцента на кошарку у нашем граду даје ми слободу да кажем да Крагујевац јесте град кошарке, рекао је Стевовић. Велики број деце воли овај спорт и верујем да их оваквим изложбама можемо само још више анимирати и окренути кошарци. Он је позвао суграђане да вечерас посете 3x3 турнир који због временских услова први пут неће бити одржан у парку, већ у Хотелу Шумарице. Овај већ традиционални турнир право је место где се уз сјајну, младалачку енергију може видети како се кошарка воли у нашем граду, поручио је Стевовић.

Драго нам је да смо у Крагујевцу данас када се одиграва и први турнир у 3 на 3 првенства Србије, казао је организатор изложбе „100 година кошарке у Србији“, Милан Ћириловић. То је онај део пролећа и лета када играмо баскет на трговима целе Србије, а пошто Кошаркашки савез обележава стогодишњицу кошарке у Србији, где год се ове године буде играо баскет на улици биће и ова мобилна изложба која осликава један век кошарке у нашој земљи. Желимо да кроз фотографије и неке кошаркашке предмете као што су личне ствари Боре Станковића, Ранка Жеравице, покојног Дуде Ивковића, свим грађанима заголицамо машту, приказујући каква је кошарка у Србији некада била, а каква је данас, објаснио је он.

После Ниша, Ужица, Ваљева и данас Крагујевца, изложба ће следеће недеље гостовати у неком другом граду и тако све до великог јубилеја, 12. децембра, када ће бити одржана Академијa у Београду.