Недеља здравља уста и зуба, ове године 33. по реду, у Крагујевцу ће бити обележена бројним активностима које ће у предшколским установама и нижим разредима основних школа, партнерски реализовати Институт за јавно здравље, Завод за денталну медицину и стоматолошки факултет ФМН уз подршку града Крагујевца, саопштено је на конференцији за медије.

Град Крагујевац манифестацију Недеља здравља уста и зуба традиционално подржава још од 1991. године и уз координацију Института за јавно здравље Крагујевац који окупља Завод за денталну медицину, школске и предшколске установе као и факултет стоматологије. Оваквим активностима скрећемо пажњу јавности на значај оралне хигијене, здравља уста и зуба као великог јавно-здравственог проблема, не само у нашој земљи већ у читавом свету, казала је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Др Дамњановић је подсетила да истраживања показују да 13 процената наше популације нема ниједан свој зуб, да је са свим здравим зубима свега 36 процената деце узраста до 12 година и 22 посто деце узраста 15 година. Због ових података је веома важна едукација, будући да орално здравље представља и стање општег здравља популације.

Недавни  подаци говоре да најновије генерације, наши најмлађи суграђани, а вероватно као резултат нашег превентивног рада током целе године, имају мању инциденцу каријеса и боље стање уста и зуба, каже др Зоран Кецојевић, директор Завода за денталну медицину Крагујевац. Родитељима и старатељима малишана, др Кецојевић је поручио и позвао да могу да дођу у Завод за денталну медицину, у било коју ординацију на територији града Крагујевца, ван свих ових активности, и обаве превентивни преглед и други куративни рад.

У сарадњи са предшколским установама, стоматолози и техничари Завода за денталну медицину обављаће превентивне прегледе и предавања у оквиру васпитног рада са децом као и са ученицима нижих разреда основних школа.

Оно што деца усвоје у најмлађем узрасту остаје усвојено за цео живот, кажу из ПУ Ђурђевдан и истичу да се са најмлађима свакодневно ради на подучавању о важности правилне хигијене уста и зуба али и контрола хране и оброка коју деца једу.

Институт за јавно здравље је поносан на систем у који су укључени све образовне и здравствене институције, Завод за денталну медицину и факултет стоматологије ФМН,  што током читаве године реализујемо превентивне актвности о здрављу уста и зуба у предшколским и школским установама и то увек уз подршку локалне самоуправе, каже Милош Радосављевић, координатор за превентивне активности Института за јавно здравље.

Активностима о подучавању хигијене и технике прања уста и зуба на прилагођен начин за најмлађе узрасте које почињу у вртићима Црвенкапа и Колибри а затим у свим основним школама, биће обележена 33. Недеља здравља уста и зуба. Поред осталог, приказаћемо кратак едукативни филм о здравим и болесним зубима и како одржавати здрав и леп осмех и подсетити на важност редовног прања зуба и превентивних прегледа код стоматолога. Истовремено подсетићемо и старију популацију на територији читавог шумадијског округа јер исте активности спроводе и координатори Института у Лапову, Баточини, Аранђеловцу, Тополи, Книћу. У овој недељи се не завршавају наше активности о промоцији здравља уста и зуба већ их реализујемо током читаве године, казао је Радосављевић из Института за јавно здравље.