У Ботаничкој башти у организацији Центра за развој услуга социјалне заштите "Кнегиња Љубица" Крагујевац, Саветовалишта за брак и породицу под покровитељством града Крагујевца обележен је Међународни дан породице. У присуству представника социјалних институција, локалне самоуправе, школске управе, Црвеног крста, ПМФ-а, цивилног друштва, ученика, њихових родитеља и професора, приказани су најбољи видео клипови на тему "Ово волим у својој породици" и уручене награде победницима. Поводом овог међународног дана у Ботаничкој башти су ученици засадили 15 нових стабала.

Ове године Међународни дан породице тематски је посвећен младима који својим примером, знањем и вештинама коришћења и прављења мултимедијалних садржаја могу да реализују одличне идеје и на креативан, аутентичан начин прикажу своју породицу, казала је др Гордана Дамнановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту која је у име града уручила награду ауторки победничког видеа Тамари Здравковић, ученици Друге крагујевачке гимназије и честитала свим учесницима конкурса.

Др Дамњановић је подсетила да је данас више него икада потребно подсетити колико је породица важна јер представља јачину и стабилност сваког појединца, која нас учи исконским, традиционалним вредностима и темељ је једног друштва. Млади нараштаји укорењују породицу, чине њено стабло и држе је на окупу. Наш задатак, задатак сваког друштва и свих институција је да помогнемо свакој породици  која је социјално угрожена или са децом са сметњама у развоју, поручила је др Дамњановић. У нашој земљи 70 процената становништва су породице са децом, велики је број ванбрачних заједница а највише узнемирује чињеница да се свака четврта заједница завршава разводом. Око 300 хиљада је самохраних мајки, око сто хиљада самохраних очева и све је то упозоравајуће, истакла је др Дамњановић ако на то додамо породично насиље где сваке године у просеку, живот у партнерском односу изгуби око 30 жена и ако додамо и податак демографског старења нације. Онда је јасно колико је важна јасна, чврста, стабилна породица и колико је важан задатак једне локалне самоуправе да је учини снажном или оснажи ако је у стању потребе. Обраћајући се младима, др Дамњановић их је упутила на породицу као прву истанцу за обраћање за било који проблем а онда и на социјални систем.

Саветовалиште за брак и породицу почетком априла је отворило Конкурс за ученике крагујевачких средњих школа за израду видео клиипова на тему "Ово волим у својој породици". На конкурс није пристигао тако велики број радова али је сваки на свој начин био јединствен. Данас је у Ботаничкој башти уприличено проглашење победника и уручење награда, музички наступ је имала породица овогодишње победнице а са младима се дружио глумац Стојан Ђорђевић.

За Међународни дан породице ове године одлучили смо да обележимо у природном амбијенту у Ботаничкој башти јер свакодневни живот у породици пружа бројне могућности за развијање еколошких навика, рекла је Гордана Петронијевић из Саветовалишта за брак и породицу. Позитиван однос према природи и исправни еколошки ставови су јако битни јер природа стимулише, подстиче креативност и развија одговоран однос према окружењу. Зато је важно је да породицу и природу повежемо и садњом младих садница пошаљемо поруку будућим генерацијама.