Под покровитељством Министарства културе и Града Крагујевца, 25. Међународни луткарски фестивал „Златна искра“, свечано је отворен синоћ у Позоришту за децу и младе. Градоначелник Никола Дашић свечано је означио почетак позоришне смотре, у којој ове године  учествује 12 представа.

У такмичарском делу наступиће позоришта из осам земаља - Шпаније, Хрватске, Грчке, Северне Македоније, Чилеа, Пољске, Португала и Србије.

Златна искра ће у наредних шест дана бити она блага светлост која ће прекрити Шумадију. Част ми је што сам вечерас са вама да бар мало осетим лепоту коју овакви фестивали дарују свакоме од нас. А то су нова уметничка сазнања, нови хоризонти, нове радости, пријатељства и стварање нових успомена – казао је градоначелник Дашић.

Свечаном отварању фестивала, у име града присуствовали су и Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу и Ана Петровић, помоћник градоначелника за културу и информисање.

Јелена Патрногић, директорка Позоришта за децу и младе Крагујевац истакла је да је Позориште за децу и младе Крагујевац  организатор фестивала већ 20 година.

На основу успеха и сјаја Златне искре, Крагујевац је добио професионално позориште намењено најмлађој публици, а од прошле године имамо и сцену на којој негујемо стваралаштво за младе. Данас су ове две институције нераскидиво повезане, И поред стварања едуковане публике имају још један подједнако важан циљ, а то је ширење љубави. Суочени смо са огромном трагедијом, тешко упоредивом са нечим у нашем друштву, али сматрамо да фестивал није само прослава позоришне уметности већ ће нам у овим данима пружити утеху, разумевање и оснаживање. А то нам је сада најпотребније – истакла је Јелена Патрногић.

Поред представа које се одржавају од 15. до 20. маја, пратећи програм фестивала чине креативне радионице, промоције, музички програми.