У Кући Ђуре Јакшића у Крагујевцу премијерно је приказан документарни филм „Сигурна лука“, редитељски првенац Бориса Ђурашића а по сценарију дугогодишње новинарке Радио телевизије Крагујевац Љиљане Вељковић која сада живи и ради у Црној Гори.

„Сигурна лука“ је прича о луци Бар у Црној Гори, њеној важној улози некада, слабљењу њеног значаја и урушавању угледа али и враћању старе славе кроз будуће повезивање на паневропске коридоре преко Србије.

Осим значаја за Црну Гору, лука Бар је имала велики значај за Србију и град Крагујевац јер су аутомобили произведени у крагујевачкој Застави и ФИАТ-у, у свет одлазили преко ове црногорске луке. У име града присутне на премијери поздравила је Ана Петровић, помоћница градоначелника за културу и информисање која је ауторима пожелела да се њихов филм приказује у што више градова, како би они који то могу, помогли да ова црногорска лука оствари своју сврсисходност кроз различите облике. Уз захвалност што је део филма посвећен и граду Крагујевцу, она ће се, додала је, потрудити да сарадња два града поново заживи.

Бивши директор крагујевачке фабрике аутомобила Застава Бранимир Бане Солдатовић, изразивши захвалност што је у прилици да истакне значај луке Бар у извозу аутомобила, је казао да је сарадња са њом била изузетно плодотворна и изузетно добро организована. Преко ове црногорске луке у Америку је послато преко 150 000 аутомобила а око 92000 у расклопљеном стању за шта је била неопходна добра логистика, а у луци Бар, истиче Солдатовић, никада није било проблема.

На пројекту „Сигурна лука“ радило се преко 18 месеци, а више од 90 посто било је завршено још пре годину дана. Имајући у виду бројна политичка и друга дешавања, објаснио је редитељ Борис Ђурашић, проценили смо да је сада прави тренутак за његово приказивање, нагласивши да је лука Бар Црној Гори прозор у свет.

Документарни филм „Сигурна лука“, у коме је специјална гошћа била глумица Исидора Грађанин, биће приказан и у Пожеги, где је сниман део филма, Београду а велика премијера биће приређена у Бару.