На Форуму градоначелника Кине и земаља Централне и Источне Европе у Нингбоу, НР Кина, за који је од стране организатора упућен позив преко Генералног Конзулата Републике Србије у Шангају, град Крагујевац представио је своје инвестиционе и развојне потенцијале и достигнућа у домену зелених и напредних технологија.

Форум је одржан у оквиру манифестације Кина-CEEC EXPO, која је један од централних догађаја ове врсте у НР Кини.

Пре представника града Крагујевца, на манифестацији Кина-CEEC EXPO запажено учешће и излагања су имали и министри у Влади Републике Србије Синиша Мали и Јелена Танасковић, као и амбасадорка Републике Србије у НР Кини Маја Стефановић.

Истинска је привилегија представити се на овако високом нивоу на овој престижној манифестацији, која је довела доносиоце одлука, бизнис, иноваторе и лидере из Централне и Источне Европе у Нингбо. Сам форум на којем смо се представили окупио је више од 50 градоначелника и високих званичника из Кине и читаве Централне и Источне Европе - истакао је др Марко Селаковић, саветник градоначелника Крагујевца, који је представљао Крагујевац у Нингбоу и презентовао потенцијале за сарадњу.

Посебну захвалност дугујемо нашим истинским пријатељима и партнерима из кинеског града Нингбо: њихово гостопримство и спремност на сарадњу обавезују нас да ову презентацију схватимо као први корак. Предложићу градоначелнику Николи Дашићу да у наредном периоду наставимо разговоре између Крагујевца и Нингбоа у правцу трговинске, развојне, научно-образовне и инвестиционе сарадње. Ова сарадња може бити почетак нових успеха и инвестиција за град Крагујевац и читав регион а такође и најбољи наставак пута који су, у сарадњи између Србије и Кине пред све нас поставили председник Вучић и председник Si Đinping - нагласио је Селаковић.

Иницијативе и решења која смо представили изазвала су велику пажњу како домаћина, тако и других учесника скупа. Уз адекватан развој започетих пројеката и даље партнерство са Нингбоом и НР Кином можемо да постигнемо много. Небо је граница - на нама је да ово партнерство, успостављено на темељима сарадње лидера НР Кине и Србије и деценијског пријатељства наших народа, даље проширујемо и градимо. То већ изузетно успешно чине министри Мали, Танасковић, Момировић и други, Амбасада Републике Србије у Пекингу, Генерални Конзулат у Шангају и Представништво ПКС, бројне српске и кинеске компаније, али и наши кинески пријатељи у Србији, предвођени амбасадорком Чен Бо као истинским промотером овог челичног пријатељства. Надамо се да ће и Крагујевац и Нингбо дати свој допринос да ово пријатељство буде још чвршће и још јаче - рекао је Селаковић.

Поред обраћања и билатералних састанака у оквиру форума градоначелника и Србија- CEEC EXPO, делегација Града Крагујевца имала је више састанака са представницима институција Града Нингбоа и НР Кине, учествовала у церемонији отварања павиљона српских производа, отварања канцеларије Првог пословног удружења у Нингбоу, као и отварања "Barista challenge", такмичења организованог у читавој НР Кини уз подршку компанија из Републике Србије.

Градоначелник Града Крагујевца Никола Дашић је у својој видео поруци упутио поздраве колеги градоначелнику Нингбоа и позвао га, када то буде могуће, делегација Града Нингбоа на челу са градоначелником посети град Крагујевац и Републику Србију.

Ова тродневна посета је реализована уз свесрдну подршку Града Нингбоа и Генералног Конзулата Републике Србије у Шангају.