Установа културе „Кораци“ отворила је своју књижару у улици Саве Ковачевића број 2. Књижара ће у наредном периоду промовисати домаће писце, а љубитељи писане речи имаће кутак у центру града, где могу пронаћи сва издања која су издата од оснивања Корака.

У плану је и сарадња са издавачким кућама и установама културе широм Србије, али и промоције младих аутора.

Књижару је пресецањем врпце, свечано отворио књижевник Перо Зубац. У име града Крагујевца, отварању кжижаре су присуствовали Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу и Ана Петровић, помоћник градоначелника за културу и информисање.

Некада је постојала традиција да се књижаре гасе, па су тако у Крагујевцу угашене књижаре „Светлост“, „Просвета“, „Нолит“, „Вук Караџић“, „Ђура Јакшић“. Ми смо решили да такву традицију променимо. Присуствујемо једном лепом тренутку, отварању нове књижаре која ће сведочити о једном раздобљу ренесансе изавачке делатности у граду – казао је Бјелетић.

Мирјана Миленковић, директорка Установе културе „Кораци“ истакла је да је ово је велики тренутак и за „Кораке“ и за Крагујевац. Књижара Установе културе „Кораци“ је само један од модела који ће помоћи да аутори ове куће и њихова издања буду промовисани и у другим градовима и дођу до ширег круга читалаца.

Сва наша издања и аутори ће бити заступљени у књижари. Нама је већ отпочела богата издавачка година, а до краја године очекује нас још много нових наслова и аутора.У част отварања књижаре, вечерас ће бити одржано књижевно вече Пере и Милоша Зупца у сали Прве крагујевачке гимназије. О великом интересовању за ово књижевно вече говори и чињеница да су сва места резервисана још пре неколико дана – казала је Мирјана Миленковић.

Ана Петровић, помоћник градоначелника за културу истакла је да је веома задовољна чињеницом да се напокон балони налазе испред једног простора у граду који није ни кладионица, ни коцкарница, ништа од онога што младе људе, нажалост одваја од читања.

Шта то значи? Значи да Издавачка кућа „Кораци“ напокон има свој излог за све оне људе који су талентовани, који воле да пишу и то значи и шансу за неке нове младе људе који желе да објаве своје прво дело – казала је Ана Петровић.

Отварајући књижару у Крагујевцу, књижевник Перо Зубац, истакао је да га за Крагујевац вежу лепе успомене и дугогодишња искрена пријатељства. Истакао је да воли мале књижаре попут ове у Крагујевцу, у којима влада присна и топла атмосфера.

Град који негује своје писце, своје уметнике, то много говори о онима чији је посао да брину о култури у временима када се све мање процената буџета улаже за културу. Мислим да је илузија да се данас мање пише. Интернет је спасио поезију – казао је Перо Зубац.