Заштитне таксе на тврде сиреве биће повећане са 30 на 300 динара, субвенције по грлу су подигнуте са 30 000 на 40 000 динара, а премија за млеко најбољег квалитета увећана је са 15 на 19 динара по литру. Држава је обећала и помоћ у оснивању Националне асоцијације одгајивача говеда и промену односа према пољопривредницима кроз чешће контакте и разговоре. Све ово договорено је на јучерашњем састанку представника Удружења одгајивача говеда централне Србије и Удружење произвођача млека Мачванског округа са председником Републике Александром Вучићем. На састанку су практично испуњени сви захтеви осим загарантоване цене млека.

О утисцима са тог састанка разговарали смо са Милијом Паламаревићем, председником Удружења одгајивача говеда централне Србије у његовом домаћинству у селу Губеревац.

Сврха свих тих блокада које смо извели и оне последње у Равном гају јесте разговор са председником државе како бисмо му предочили ситуацију. Ми смо председнику понудили решења и заједно договорили конкретне мере за спас домаће производње – каже Паламаревић.

Паламаревић наводи да је ситуација у млекарству јако лоша, како због драстичног пада цене млека где имамо произвођаче са  најјефтинијом ценом од 23 динара, тако и због презагушења увозним млечним производима у млекарама.

Потребно је одређено време, 1-1,5 месеци да би се залихе увезеног млека потрошиле и да би се цена млека стабилизовала и кренула да расте. Тражили смо увођење маржи трговинским ланцима од 5% за млеко као основне животне намирнице, скидање маржи на 10% за све друге млечне производе као и увођење прелевмана за целокупну групацију сирева 04/06.

Произвођачи млека апелују на млекаре да више не обарају цене млека и да оног тренутка када се залихе растерете крену са подизањем цене млека и да посебну пажњу обрате на произвођаче који су најугроженији, а то су они који имају цену испод 50 динара по литру.

Милија Паламаревић из села Губеревац (општина Кнић) има 34 године. На фарми која броји 150 грла говеда, у посао је укључена цела породица. Дневно се на овој фарми произведе између 1600 до 1700 литара млека које продају млекарама.