Крагујевац је препознат као добро место за инвестирање. Најновији подаци показују да је Крагујевац све атрактивнија дестинација. Град је успео да привуче велики број страних компанија које су одлучиле и да реинвестирају у Крагујевац, отварајућинове производне хале, а самим тим и нова радна места. Овај развој има позитиван утицај на локалну економију, смањење незапослености и повећање просечне плате у граду, рекао је градоначелник Никола Дашић гостујући у емисији Градске теме 24 Инфо.

Крагујевац је некада био велики индустријски центар, фокусиран углавном на аутомобилску индустрију. Данас, захваљујући Сименсу и Мајнд парку, шинска индустрија преузима примат, а ту су и бројни други домаћи и страни инвеститори који у Крагујевцу послују веома успешно.

Градоначелникј е такође истакао да су плате у граду знатно веће него пре 10 година, и да је то последица недовољног броја кадрова на тржишту рада, где је први пут ове године забележено испод 14 000 незапослених у Крагујевцу.

У инвестиционом смислу, држава је уложила значајна средства у реализацију бројних капиталних пројеката међу којима је и програм државне станоградње. Само у Крагујевцу подигнуто је скоро хиљаду станова за припадникев ојске, полиције и других служби безбедности. То најбоље показује како се држава односи према људима који брину о нашој безбедности, а то се није догађало деценијама уназад. Услови су јако повољни, цена станова је 450 евра по квадрату, док је на тржишту некретнина у Крагујевцу 1400 евра.

Дашић је подсетио и на друге инвестиције реализоване у Крагујевцу уз подршку државе – Палату правде која је домаћин 11 правосудних органа, затим Државни дата центар, у коме је недавно глобални ИТ гигант Oracle успоставио први регионални центар за Југоисточну Европу и почео да пружа своје ИТ клауд услуге корисницима широм света. Град је обезбедио локацију и за проширење Дата центра Иновационим дистриктом – јединственим пословно – комерцијалним комплексом у којем ће се налазити Национални центар за информациону безбедност и Научно – технолошки парк.

За који месец планирано је и отварање Центара изврсности са Националном банком матичних ћелија што ће омогућити нашем Универзитету да се бави истраживањем на вишем нивоу, у далеко бољим условима него до сада у области биомедицинских, биотехничких и природноматематичких наука.

Захваљујући овим инвестицијама, млади људи сада имају много боље услове за бављење научним радом на високом технолошком нивоу у Крагујевцу, што је велика промена у односу на период када су млади напуштали земљу у потрази за каријером.