Универзитет у Крагујевцу данас је свечаном академијом обележио 47 година постојања и своју славу Светог апостола и јеванђелисту Јована, којој су присусуствовали представници Министарства просвете, Српске академије науке и уметности, ректори других Универзитета, педставници града Крагујевца проректори, декани, професори, сарадници али и добитник Нобелове награде за хемију професор Данијел Шехтман.

Посебна нам је част што данашњој Свечаној академији којом обележавамо Дан Универзитета и славу, присуствује један нобеловац - проф.Ден Шехтман са супругом. После Иве Андрића, ово је други пут да један нобеловац долази у Крагујевац, а први пут на Универзитет, казао је ректор проф. др Ненад Филиповић. Данашњи свечани скуп прилика је да сумирамо резултате које смо постигли и говоримо о циљевима. Они се пре свега односе на завршетак Центара изврсности где ће се научним радом бавити око 300 младих истраживача, затим ћемо радити на томе да покренемо изградњу још 200 станова за младе истраживаче, оснивању нових студијских програма као и програма на енглеском језику и пријему страних студента и да најавио је ректор Филиповић будемо још боље рангирани Times Higher Education list где смо већ први рангирани Универзитет у Србији.

Током 47 година постојања Универзитет је радио на осавремењивању наставе и унапређивању знања и научних достигнућа, наставника, сарадника и истраживача чиме је постао доследан свом циљу, казао је државни секретар у Министарству просвете Ивица Радовић. Као носилац научно истраживачког рада, поред тога што се определио за изградњу станова за младе истраживаче, определио се и за изградњу Центара изврсности који ће са Центром за истраживање матичних ћелија и банком за матичне ћелије бити основ и услов развоја, казао је државни секретар и изразио наду да ће бити отворен у септембру. Универзитет је активно укључен и у развој Иновационог дистрикта у близини Државног Дата центра и већ сада користи расположиве ресурсе кроз националну платформу за вештачку интелигенцију. Министарство просвете ће наставити да применом савремених закона и реализацијом стратешких програма спроводи започету реформу образовања и науке и континурано подстичке развој научно истраживачког подмлатка, поручио је Радовић.

Честитке поводом Дана Универзитета и славе установе – Светог апостола и јеванђелисту Јована, у име града Крагујевца упутио је председник Скупштине града Крагујевца Мирослав Петрашиновић, захаливши оснивачима који су имали визију стварања места где се знање, истраживање и иновације - негују и шире.

Универзитет је постао симбол академске изврсности, средиште образовања које је трансформисало животе генерација студената, али и града Крагујевца. Наш Универзитет са факултетима у Чачку, Врњачкој бањи, Ужицу, Јагодини, Краљеву и Крагујевцу је место где се сусрећу различите дисциплине, размењују идеје и стварају нове перспективе, а град Крагујевац се труди да генерацијама које долазе створи такве услове за учење, живот и рад, да нико од студената не пожели да напусти овај град, већ да овде нађе посао, дом и заснује породицу, поручио је председник Петрашиновић. Он се захвалио свим члановима универзитетске заједнице чији предан и несебичан рад заузимају важну улогу у правцу развоја града Крагујевца.