Крагујевачко предузеће eKG InfoData било је домаћин #opendata догађаја „Отварамо моћ отворених података“ који је организовало у сарадњи са консултантско-едукативном непрофитном организацијом усмереном ка раду на одрживом зеленом развоју друштва GrIT 2022. Ово је један у низу серије догађаја који у партнерству спроводе Канцеларија за информационе технологије и еУправу и Програм уједињених нација за развој под називом „Отворени подаци – откривање могућности“. У име Града Крагујевца учеснике скупа поздравила је чланица Градског већа за локалну самоуправу, Сања Туцаковић.

Град Крагујевац је 2020. године добио Повељу шампиона отворених података на локалном нивоу за коју нас је препоручио наш рад и залагање на отварању података, подсетила је Туцаковић. Значај отворених података је велики, јер сваки од њих доноси нову могућност и за град и за грађане. Како би грађани, привреда, удружења и сва заинтересована лица могли да искористе што више стандардизованих, машинско читљивих, употребљивих отворених података и кроз предлагање евентуалних корекција и давање идеја за унапређење рада локалне самоуправе допринесу стварању још бољег и лепшег града, града по мери грађана, настављамо да радимо на отварању наших података, поручила је чланица Градског већа за локалну самоуправу.

Циљ #opendata догађаја је, истакао је директор eKG InfoData, Зоран Ђоровић, подизање свести и нивоа знања о значају отворених података. Окупили смо представнике локалних институција, академске заједнице и пословног сектора у настојању да промовишемо отварање и употребу података. Крагујевац је један од пионира у овој области о чему говоре и примери добре праксе које град има у претходном периоду. Отворени подаци, подсетио је он, позитивно утичу на транспарентност у раду локалне самоуправе, а њихова поновна употреба може да допринесе одрживом развоју и новим пројектима у области дигитализације.

Уводно предавање на овом догађају је одржала координаторка за стандардизацију и отварање података из Канцеларија за ИТ и еУправу Владе РС, Андреја Глушчевић, и том приликом објаснила да је идеја да се локалним самоуправама представи процес отварања података. Крагујевац је један од лидера у процесу отварања података, казала је Глушчевић, а битно је да се сви државни органи упознају са оним што јесте њихова обавеза по члану 27 Закона о еУправи – процесом отварања података из делокруга њиховог рада. Следи нова директива Европске уније о отварању података високе вредности најавила је она и поручила да ће морати много да се ради, чак и на локалном нивоу, како би се отворили подаци који су високо вредни и који су у ствари предиспозиција за креирање нових сервиса, нових апликација и нових могућности.