Окружна организација Савеза слепих Србије Крагујевац ће у оквиру пројекта ,,Светлост у тами“ угостити Казалиште „Нови живот“ из Загреба, чији ће професионални глумци – слепа и слабовида лица за крагујевачку публику одиграти две представе – једну за децу, а другу за одрасле.

Представа за децу „Бијели клаун“ биће одиграна у суботу 3. јуна са почетком у 17.00 сати у Позоришту за децу и младе, док је представа за одрасле „Не дај се, Њофра!“ заказана за недељу 4. јун у 19.00 сати на сцени Књажевско-српског театра.

Захваљујући пројекту иновативног карактера, који се реализује у сарадњи са хрватским Савезом слепих, у Крагујевцу ће слепа лица први пут моћи да прате представу, прилагођену њиховим потребама, а коју ће одиграти глумци најстаријег позоришта за слепе и слабовиде ,,Нови Живот“ из Загреба. Предства је намењена свим гледаоцима без обзира на то да ли имају неки вид инвалидитета. За особе са сензорним оштећењем вида, путем уређаја биће аудио дескриптивно описана сва дешавања на сцени, док су за глува лица обезбеђени тумачи Знаковног језика.

Казалиште „Нови живот“ из Загреба кроз интерпретацију бројних представа намењених за слепа и слабовида лица утиче на њихово активно деловање у културном животу без предрасуда а са друге стране сензибилише друштвену заједницу о могућностима и креативности слепих у културном животу. На овај начин промовише се и културна инклузија која је од изузетног значаја и за потпуну друштвену инклузију, истичу организатори. Сваки посетилац ће моћи у потпуности да доживи сценску уметност без обзира да ли има неку врсту инвалидитета или не, а уз помоћ аудиодескриптивних уређаја слепим лицима омогућиће се потпуни доживљај сценских дешавања.

Планиране представе за одрасле и децу нису намењене само слепима већ свим заинтересованим грађанима који негују посете позориштима и имају изражена интересовања за инклузивну кулуру и уметност.

Пројекат „Светлост у тами“ Окружне организације Савеза слепих Србије Крагујевац,  подржан је од стране Града Крагујевца у оквиру Јавног конкурса за финансирање/суфинансирање програма/пројеката/манифестација у области културе из буџета града Крагујевца у 2023. години, чију су реализацију обезбеђивањем термина за извођење представа помогли  Књажевско-српски театар и Позориште за децу у младе. Улаз за све заинтересоване који желе да прате представе је бесплатан.