Свечаном академијом у сали Ректората данас је обележена 21 година постојања и рада Филолошко уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. У име града Крагујевца званицама се на свечаности обратио председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић.

Филолошко уметнички факултет има велики значај за Универзитет у Крагујевцу, а самим тим и за град Крагујевац. У граду аутомобилске и тешке индустрије једна оваква институција је успела да оплемени културни живот града, као и самог Универзитета, казао је Петрашиновић. Он је истакао да је значајно што Град Крагујевац има веома добру и квалитетну сарадњу са ФИЛУМ-ом и најавио да је у плану да у будућности овај факултет коначно добије своју зграду. Жеља и план свих нас је да ФИЛУМ добије једно репрезентативно здање које би додатно оплеменило културну слику града у погледу инфраструктурних објеката, а у коме би могли да се одвијају и културни садржаји, поручио је Петрашиновић.

Прве две деценије обележили су развој, осамостављивање, формирање програма, ширење свих поља и постизање изузетних резултата. Посебно сам поносан на то што у специфичној организацији факултета где имамо филолошке науке, музичку уметност и примењену ликовну уметност, а све то под много кровова будући да немамо свој простор, и даље радимо, имамо резултате и видљиви смо, нагласио је декан ФИЛУМ-а, Зоран Комадина. Он је истакао да је за факултет значајно што су ове године проширили докторске студије, тако да ће поред хармонике сада имати флауту и виолу чиме, како је истакао, учвршћују простор, с обзиром на то да за одређене групе постоји мањак интересовања и долази до прерасподела. Ослушкујемо потребе и настојимо да се прилагодимо ономе што се тражи, поручио је Комадина.