Немачки произвођач лаке и компактне грађевинске опреме и машина Вакер Нојсон данас је свечано пустио у рад нову производну халу у Крагујевцу. Истовремено, најављено је проширење постојеће фабрике и додатна запошљавања.

Пресецањем врпце почетак рада нове фабрике компаније Вакер Нојсон у Србији, данас су у Крагујевцу озваничили амбасадорка Немачке, Анке Корад, председница Владе РС Ана Брнабић, генерални директор Вакер Нојсон групе, др Карл Трагл, члан извршног одбора, Феликс Битенбек, директор фабрике у Крагујевцу Бранко Илић и градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Инвестицијом вредном више од 25 милиона евра само у првој фази изградње, компанија је проширила своје пословање у Србији и обезбедила своју дугорочну стратегију у Крагујевцу. У првој фази изграђено је 20.000 квадратних метара производног простора, док је у наредној фази, која је већ започета средином априла, предвиђено проширење за додатних 30.000 квадрата.

Немачке компаније у Србији отвориле су 80.000 радних места, а само у Крагујевцу запошљавају неколико хиљада људи. Са традицијом дужом од 15 година и са 800 радних места, Вакер Нојсон је један од највећих послодаваца у Крагујевцу, казала је амбасадорка Конрад. Подсетивши да немачке компаније улажу у дуално стручно образовање, коришћење обновљивих извора енергије, енергетску ефикасност, соларне ситеме и циркуларну економију, амбасадорка Конрад је истакла да немачке фирме доносе квалитет, тачност и поузданост, што желимо да поседује и Србија. Немачке компаније су поуздан партнер са дугорочним инвестицијама, додала је, захваливши се на подршци коју Србија и Крагујевац исказују приликом доласка компанија из ове земљи и поручила да наставе заједно да раде на побољшању услова за економски раст Србије и добробит становништва.

Председница Владе Ана Брнабић, захвалила се немачким партнерима, комапнијама и инвеститорима на поверењу које указују Републици Србији, али и на томе што указају на то шта треба додатно унапредити да би имали још више инвеститора. Инвеститори са собом не доносе само финансије и нова радна места, већ нова знања, технологије и једну од набољих пословних етика и стандарда пословања, чиме су и део друштвених реформи у нашој земљи. Немачка је наш највећи економски и трговински партнер и највећи билатерални донатор у Републици Србији, казала је Брнабић. Прошле године спољнотрговинска размена роба и услуга између Републике Србије и СР Немачке достигла је око 10 милијарди евра, а само роба осам милијарди 240 милиона евра, што је рекордна робна размена и за 26,5 одсто више у односу на 2021. годину. Овакав тренд наставља се и у овој години. Доласком немачких компанија наша земља стиче боље референце, а о томе говори све већи број страних директних инвестиција у нашу земљу, које су прошле године износиле рекордних 4,4 милијарди евра, подсетила је Брнабић. То што је Вакер Нојсон данас у Крагујевцу отворио нови погон, а да је већ започео и другу фазу изградње, показује однос те компаније према овом граду, Шумадији и Србији, што нам даје додатну снагу да још више радимо и унапређујемо наше пословно окружење и конкурентност, поручила је Брнабић.

Крагујевац по начину размишљања и функционисању локалне администрације уме да препозна праве прилике, рекао је градоначелник Никола Дашић захваливши се указаном поверењу и одлуци да Вакер Нојсон реинвестира у Крагујевцу. Присуство амбасадорке Конрад и премијерке Брнабић данашњем отварању новог фабричког погона сведочи о значају ове инвестиције и пружа нам додатну сигурност у наше напоре да развијамо пословну средину која је погодна за инвеститоре из целог света. Кроз дуално образовање, створили смо камен темељац за нове инвестиције чиме су иностране компаније сигурне да у Крагујевцу могу да пронађу одговарајућу радну снагу. Новим инвестицијама отварамо нова радна места у Крагујевцу и остварујемо једну од наших најважнијих мисија, а то је, поручио је градоначелник, да задржимо младе у Крагујевцу.

Генерални директор Вакер Нојсон групе, др Карл Трагл, изјавио је да је компанија доживела снажан раст последњих година и да је то разлог за изградњу новог производног погона. Фабрика у Крагујевцу је за нас посебно важна због стручности и посвећености наших запослених, рекао је Трагл и додао да немачка компанија изузетно цени стабилну економску ситуацију, као и досадашњу подршку и сарадњу са Владом РС и локалном самоуправом Града Крагујевца.

Члан извршног одбора Вакер Нојсон групе, Феликс Битенбек, изјавио је да ће након планираног проширења Вакер Нојсон у Крагујевцу имати једну од највећих фабрика у оквиру Групе, на простору од око 100.000 квадратних метара. Са скоро 40 робота за заваривање, потпуно аутоматизованим складиштем и најсавременијом, енергетски ефикасном фарбаром за челичне конструкције, ова фабрика ће бити фокусирана на квалитет, модерне технологије и високу аутоматизацију, додао је Битенбек.

Вакер Нојзон у Крагујевцу послује већ 16 година, у сектору производње заварених челичних конструкција и делова за грађевинске машине. Компанија тренутно запошљава око 800 људи, а на крају инвестиционог пројекта планирано је да буде више од 1.200 запослених.