Свечана седница поводом Дана града одржана данас у здању Старе скупштине, почела је минутом ћутања због трагичних догађаја у Београду и Младеновцу.

Седници су присуствовали министар информисања и телекомуникација др Михаило Јовановић, изасланик председника Републике Србије Милорад Вељовић, амбасадор Мађарске у Србији Јожеф Мађар, представници амбасада Русије и Палестине, правосуђа, академске заједнице, Његово преосвештенство епископ шумадијски Јован Младеновић, начелница Шумадијског управног округа Биљана Стошић Илић, делегација пријатељског града Инголштата.

Празник око којег се сабирамо да заједно са својим драгим гостима и пријатељима обележимо Дан града Крагујевца, протекао је у сенци две велике трагедије у нашој земљи. Губитке не можемо да преболимо, нити да заборавимо. И зато, нека ова седница у славу Ђурђевдана буде прилика да се подсетимо наше снаге и издржљивости, рекао је у градоначелник Крагујевца Никола Дашић. На то нас обавезује поносних 205 престоничких година - града кнезова Милоша, Милана и Михаила Обреновића, подсетио је Дашић и додао да Крагујевац ове године обележава још један јубилеј - два века од рођења Михаила Обреновића, јединог српског владара у првој престоници модерне српске државе.

Крагујевац има потенцијал да буде боље место за живот. Наш пут у будућност почео је отварањем Државног дата центра, у којем се захваљујући суперкомпјутеру налази и прва државна платформа за вештачку интелигенцију. Следећа фаза је изградња Иновационог дистрикта у коме ће на 57 000 квадрата бити направљен научно технолошки парк за ИТ сектор, биоинформатику и дигиталну безбедност. Међу приоритетима била је и гасификација градске топлане и уз подршку државе успели смо у томе, казао је градоначелник Дашић. Пут у бољу будућност настављамо Центрима изврсности са Националном банком матичних ћелија чија се градња, такође, приводи крају а усељење првих истраживача очекује на јесен. Град аутомобила позиционарао се као центар шинске и хај тек индустрије, а од идуће године биће препознатљив и по електромобилу. Уз изградњу северне обилазнице, нову радну зону у Цветојевцу, Универзитетски клинички центар и нови стадион, Крагујевац потврђује статус привредног, здравственог и спортског центра овог дела Србије. И зато Крагујевац видим већим него што јесте, као дом за живот и рад свих који желе да овде граде своју будућност. Сада постављамо темеље за промене које ће грађани осетити у наредним годинама, јер желимо да Крагујевац вратимо на пут онога што модерни градови данас јесу – покретачи националног заокрета, поручио је градоначелник Дашић.

На свечаној седници градоначелник Никола Дашић и председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић уручили су Ђурђевданске награде.

Овогодишњи лауреати Ђурђевданске награде су  Дејан Петровић и Саша Вујић Вуја за област уметности, др Валентина Опанчина, за област науке. У области образовања овогодишњи добитник је ОШ ''Прота Стеван Поповић'', Теодора Вукојевић за област спорта, Татјана Маринковић и Данијела Нешовић у области хуманитарног карактера. У име добитника, на свечаној седници је говорила др Валентина Опанчина која је с поносом истакла да су Крагујевац и здање Старе скупштине чувари прошлости и доказ да време пролази али да темељи српске државности и владавине права који су овде успостављени, опстају. Држава смо ми, људи и институције које представљамо, подсетила је др Опанчина и захвалила се у име награђених.

Одлуком градоначелника града Крагујевца, Плакета Светог Ђорђа додељена је председнику Србије Александру Вучићу за немерљив допринос развоју града, др Михаилу Јовановићу, министру информисања и телекомуникација и компанији Агромаркет.

Изасланик председника Републике Србије коме је уручена плакета, Милорад Вељовић, пренео је поруку председника Вучића.

Оно што желим да вам пренесем као поруку председника Вучића јесте оно шта ће бити најбитније ових година за Крагујевац, казао је Вељовић, саветник председника РС. Крагујевац је мотор развоја Шумадије и Србије, као што је и Србија данас мотор развоја Балкана. Пре свега, изградња новог Клиничког центра, а половином следеће године производња првог возила на електрични погон. Почетком септембра или октобра почеће изградња једног најлепшег стадиона у Србији, ''Чика Дача''. Држава ће то уложити око 90 милиона евра и мислим да ће то бити и понос и Крагујевца, и Шумадије, и Србије. И на крају, истакао је Вељовић, изградња обилазнице око Крагујевца и брзе саобраћајнице до Мрчајеваца. То је оно што ће врло брзо учинити Крагујевац још већим и значајнијим градом.