Изложбом „Уметност сада“ у Народном музеју Шумадија, градови Инголштат и Крагујевац обележили су 20 година пријатељства. У присуству предстаника јавног, културног и друштвеног живота Града изложбу је отворио Габриел Енгерт, члан Градског већа Инголштата за културу и образовање.

Наша два града су увек организовали заједничке изложбе као и размену уметника јер смо уверени да уметност пружа увид у структуре, размишљања, осетљивост једног друштва и нуди могућност да размислимо о себи, свом друштву и нашем свету, рекао је Енгерт истичући уметност и културу као кључне компоненте партнерске сарадње два града. Уверен да братимљење градова пружа невероватно важан допринос заједничком расту земаља, Енгерт је нагласио да је на нивоу повезаности градова могуће упознати људе, остварити личне контакте, разбити предрасуде и изградити пријатељство. Ово је врло важно нарочито у свету који није постао ништа једноставнији за живот у протеклих 20 година. Надам се и желим да наше партнерство настави да напредује и цвета упркос све тежем политичком окружењу и да на тај начин допринесе настанку уједињене слободне и мирне Европе, поручио је Енгерт.

Уметнике два града, културне посланике у име града Крагујевца, поздравио је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града.

Сарадња два града се у протекле две деценије интезивно одвијала у готово свим областима - култури, образовању, здравству, одрживом развоју, привреди, хуманитарним активностима. Захваљујући сарадњи са Инголштатом крагујевачки уметници сликари, глумци, музичари, фолклорни ансамбли гостовали су у овом немачком граду небројено пута, а генерације наших средњошколаца и студената било у прилици да размењују искуства, знања, склопе нова познанства и стекну пријатеље, подсетио је председник Петрашиновић. Изложба која је окупила уметнике два града, један је од најплеменитјих начина да обележимо 20 година пријатељства, јер као што уметници имају потребу да стварају и за собом остављају безвремена дела, тако и ми настављамо да градимо и учвршћујемо наше пријатељство као залог за будућност генерацијама после нас, поручио је Петршиновић.

На изложби „Уметност сада“ своја дела представило је 17 уметника – седам из Инголштата по избору Александре Лунг, ликовне уметнице и представнице Професионалног удружења ликовних уметника Баварске и 10 из Крагујевца по избору Ненада Ристовића, Катарине Бабић и Татјане Милосављевић.