У организацији Удружења косача и чувара традиције ''Завичај'' у Селишту, засеоку села Грбице одржано је данас такмичење у ручном кошењу траве косом под називом Косидба на рајцу грбичком. Под покровитељством града, косидба се одржава први пут а према речима организатора намера је да постане традиционална јер је чувар традиције и старих обичаја шумадијског села.

Циљ манифестације није само такмичење у косидби већ и подсећање на неке народне обичаје и традиционалне вредности, каже др Снежана Живановић Катић, саветница градоначелника. То је један од разлога због којих је град подржао њену реализацију, а подржаће сваку која за циљ има очување традиције и обичаја шумадијског краја и корена, истакла је др Живановић Катић и подсетила да у сличним, већ препознатљивим манифестацијама град учествује као што су Дани шљиве у Страгарима, Шумадијске зимске игре, разне гулашијаде и слично. Ово је на неки начин рађање још једне нове манифестације ''Косидба на рајцу грбичком'' и убудуће ће бити организационо и финансијски подржана како би заживела и постала традиционална јер окупља не само мештане села већ и суседних и из других крајева Србије. Оне су прилика да се о празничним данима људи окупе и друже, поручила је саветница градоначелника.

Косидба је прошле године први пут одржана у нешто скромнијем обиму али ове године добила је и подршку града.

Милан Јефтић, један од оснивача Удружења косача и чувара традиције ''Завичај'' и иницијатора манифестације каже да је циљ очување старих обичаја како би остали као наслеђе младим генерацијама.

Косидба на рајцу грбичком је наша тежња да сачувамо од заборава некадашње обичаје шумадијског села када су се људи узајамно помагали и за косидбе, жетве и друге пољопривредне радове организовали мобе и песмом и дружењем обављали тешке сеоске послове. Људи а нарочито млади, све мање се друже и помажу једни другима а управо то желимо да оживимо и да се врати она комшијска и рођачка срдачност и рука помоћи јер се тако све лакше издржи, каже Милан Јефтић и захвалио се граду на подршци истичући да ће указано поверење оправдати одржавањем манифестације и наредних година.

Манифестација је отпочела дефилеом фића, фијакера, чеза, певачких група мештана обучених у народне ношње.

Ове године у кошењу надметало се петнаест косача а победник је Младен Крстић из Лучана.

Грбице је једно од најлепших села шумадијског краја, богате природе и плодног земљишта у којем живи око хиљаду становника међу којима и велики број младих.