На Шумадија сајму данас је под покровитељством града Крагујевца а у сарадњи са Универзитетом у Крагујевцу, Регионалном агенцијом за економски развој Шумадије и Поморавља и Фондом за иновациону делатност отворен Дан иновација који је окупио представнике научно технолошке заједнице, ИТ и АИ светских и домаћих компанија.

У присуству амбасадора Израела Јахела Вилана, представника амбасаде Народне Републике Кине у Републици Србији, Дан иновација отворио је министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.

Ово је још један велики дан за Крагујевац, којим овај град наставља да се позиционира као један од најважнијих технолошко иновационих центара у региону и Европи, казао је министар Јовановић. Заједничким снагама и великим трудом, Крагујевац је од  индустријског града постао један од главних центара софистицираних индустрија, додао је министар захваливши се локалној самоуправи на сарадњи, разумевању потреба нових трендова и храбрости да се на изузетно захтевном ИКТ тржишту позиционира као технолошко иновациони центар. Захваљујући инвестицијама државе али и знању и марљивости својих суграђана овај град последњих година показао је да у потпуности може да стане раме уз раме, са инфраструктурно и кадровски развијеним европским градовима. Честитајући Шумадија сајму што прати развој Града и привреде, Јовановић је рекао да Дан иновација промовише развој ИТ индустрије и Крагујевац као град иновација и да у наредним годинама очекује да прерасте у сајам иновација.

Амбасадор Израела у Републици Србији Јахел Вилан изразио је задовољство што на Дану иновација у Крагујевцу промовишемо ИТ сектор и предузетништво у овој области а то је наш заједнички интерес. Са Државним дата центром, Иновационим дистриктом, научно технолошким парком и Центрима изврсности, Крагујевац ће постати централна тачка сајбер технологије. Подсетивши да је све више израелских ИТ компанија које отварају своје канцеларије, амбасадор Вилан је рекао да ће Израел наставити да подржава Србију у развоју сајбер капацитета и свим осталим пољима, како би партнерски заједно реаговали на изазове у сајбер технологији.

Билатернали односи две земље представљају добар пример заједничке сарадње, поштовање и win-win сарадње у свету, рекао је представник амбасаде Народне Републике Кине, Wang Xiaolong, нагласивши да су круна те сарадње наука, технологија и иновације. Он је подсетио на Споразум на пољима науке, технологија и иновација који су владе две земље потписале  2009. године са циљем да се активно подржавају и промовишу научници и предузетници у тим областима и раде на заједничким истраживањима и развоју који доприносе економском развоју грађана обе земље. Вештачка интелигенција, клауд и био технологија су нови круг технолошке револуције широм света, и због тога ми је драго што ће све две кинеске напредне институције у области вештачке интелигенције у Србији, представити на дану иновација у Крагујевцу, казао је Xiaolong.

Ново доба, донело нам је нову неопходност. Неопходност за брзо прилагођавање технолошком напретку, дигитализацији, неопходност усклађивања потреба становништва, привреде, образовања, здравства, заштите животне средине, како не би били у заостатку са временом, развојем заједнице и свакодневног живота људи у њој, казао је председник Скупштине Мирослав Петрашиновић, који је у име града Крагујевца поздравио учеснике Дана иновације.

Људске ресурсе имамо – младе спремне да својим знањем одговоре новим изазовима, Универзитет и стручњаке који ће им помоћи да своје знање усаврше, подршку државе, председника и Владе Републике Србије без којих данас Крагујевац не би имао Државни дата центар, који под своје окриље ставља водеће светске компаније ИТ индустрије, а ускоро ћемо отворити и Научне центре изврсности.

Знање имамо али је потребно да знамо како. Дан иновација на Шумадија сајму је идеална могућност и прилика да се размене искуства и за идеје које већ постоје и пронађе начин за њихову реализацију, казао је Петрашиновић, захваливши се амбасадама Израела и Кине и њиховим компанијама што подржавају технолошки напредак града Крагујевца.