Представници амбасаде Народне Републике Кине који су данас присуствовали Дану иновација искористили су прилику да се претходно састану са градским званичницима како би разменили мишљења о постојећој сарадњи наше две земље и видовима њеног даљег развоја.

Са шефом делегације кинеске амбасаде, господином Wang Xiaolong и његовим сарадницима у згради Градске управе су разговарали Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града и Данка Андоновски, члан Градског већа за инвестиције и управљање пројектима.

Након што је госте упознао са историјом и културом нашег града, као и изазовима кроз које смо пролазили, председник Петрашиновић се осврнуо на изузетну сарадњу коју Србија остварује са Кином и одличан однос који одржавају председници наших држава. Посебну захвалност је исказао амбасадорки и кинеским инвеститорима јер су препознали Крагујевац као град у коме могу да развијају свој капитал и шире своје производне капацитете, наводећи као најбољи пример за то компанију Јанфенг. Он је подсетио и на значај сарадње који је 2016. године наш град потписао са кинеским Сијаном будући да су бројни чланови делегација који су овај град посећивали и тамо учествовали у разним конференцијама на тај начин прикупљали нова знања и преносили их својим сарадницима. На крају свог уводног излагања, Петрашиновић се захвалио на помоћи која је Крагујевцу у виду донација и савета стигла на самом почетку пандемије коронавируса, што такође сведочи о чврстини успостављеног пријатељства наших народа.

Чланица Градског већа, Данка Андоновски, нагласила је да је појавом великих кинеских компанија које су биле спремне да уложе свој капитал у Србију почео да се мења цео концепт улагања имајући у виду да су Кинези флексибилни инвеститори. Она је додала да је то одлика коју други инвеститори немају и да је то највећа предност Кине на овом тржишту.

Представник амбасаде Народне Републике Кине, Wang Xiaolong, изразио је задовољство што кинеске компаније могу да утичу на бољи живот људи у Крагујевцу. Он је нагласио да је кинески народ и у ратним и мирнодопским временима увек стајао на страни Србије и да Кина подржава све напоре за очување суверенитета и интегритета наше земље. Када је реч о улагањима Xiaolong је подсетио да је Кина један од два највећа партнера Србије. Имајући у виду да је након пандемије сарадња наше две земље нарочито појачана, да је отворено доста директних авио линија, он је изразио очекивање да ће поред компоненти и индустрије ускоро туризам бити једна од грана која ће се највише развијати.