За представнике ансамбла Коло из Београда и Танец из Скопља који ће вечерас у Крагујевцу, у оквиру своје регионалне турнеје под називом Колодром, одржати концерт, члан ГВ за културу, Миљан Бјелетић организоаво је пријем у градској кући. Ансамбли Танец и Коло су дугогодишњи пријатељи још из периода некадашње Југославије, а данас оба ансамбла у ширем делу југоисточне Европе постављају стандарде сценског приказа традиционалне народне игре и стожери су очувања националног идентитета две земље. Пријему су присуствовале Ђурђијана Јовановић, представница Министарства културе и Весна Буројевић, директорка Музеја позоришне уметности Србије.

Још један у низу догађаја који делимично има међународни карактер, казао је Миљан Бјелетић, члан ГВ за културу. Ради се о националним културно уметничким друштвима који више деценија негују традицију репрезентујући је, као и своје државе из којих долазе, на најбољи начин. Танец је ансамбл који је наступао у Кранеги Холу, Метрополитену, Токију, подсетио је Бјелетић и додао да ће вечерас публика у Крагујевцу видети круну достигнућа традиционалне игре. Верујем да ће то бити чаролија. Обично када су таква репрезентативна фолклорна друштва, ансамбли у питању, увек наступају из срца и верујем да ће публика то осетити. Нарочито је задовољство и понос што ће са њима вечерас у СББ хали Језеро наступити крагујевачки ансамбл Абрашевић. Верујем да је то почетак сарадње која ће у годинама пред нама допринети бољем повезивању и бољем позиционирању Абрашевића не само на уметничкој сцени наше земље већ и шире, поручио је Бјелетић.

Колодром је регионална турнеја која је 19. маја кренула из Бањалуке, каже Здравко Ранисављевић, директор ансамбла Коло истичући задовољство што наступа у Крагујевцу. Публици ћемо се вечерас представити класичним репертоаром оба државна ансамбла и сигуран сам да ће уживати у, историјском смислу, великом концерту, јер се дешава после деценијске паузе. После Крагујевца турнеју настављамо у Битољу, Куманову, а овог месеца завршавамо у Грачаници, 10. јуна.

Сваки наш заједнички наступ и гостовање је узбудљив за оба ансамбла јер су се родила пријатељства и радујемо се сусретима. С нестрпљењем очекујемо наступ овде у Крагујевцу а даље настављамо с наступима у Македонији, каже Мартин Вучић, директор ансамбла Танец.

Вечерашњи концерт ће бити спектакл, најавио је Марко Лазовић, директор ЦЗНТК Абрашевић и изразио задовољство што је крагујевачки Абрашевић својим квалитетом завредео пажњу два највећа балканска државна ансамбла. Вечерас ћемо имати прилику да наступимо у свом граду као гости на њиховој регионалној турнеји. Мислим да је то степеница више за Абрашевић али надамо се великој и плодоносној сарадњи са највећим ансамблима.

Концерт ансамбала Коло и Танец, на ком ће гостовати и ансамбл ЦЗНТК Абрашевић одржаће се вечерас од 20.00 сати у СББ хали Језеро.