Град Крагујевац и Канцеларија за младе у сарадњи са Популационим фондом Уједињених нација (УНФПА), Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (УН Wомен) и Министарство туризма и омладине, уз финансијску подршку Министарства спољних послова и међународне сарадње Републике Италије спроводи пројекат ”Програм вршњачког менторства за промоцију људских права, родне равноправности и повецћање учешћа младих у Србији”. Пројекат има за циљ да прошири могуцћности младих за учествовање у локалним активностима и заговарачким процесима на локалном нивоу како би се теме људских права и родне равноправности промовисале, а млади више укључили у све аспекте живота у локалној заједници.

Пројектне активности ће обухватити унапређење капацитета младих у Крагујевцу кроз иницијални тренинг и менторство које ће спроводити чланови Савета за младе тима Уједињених нација у Србији, на тему друштвене партиципације младих, као и осмишљавање и спровођење локалних иницијатива којима ће млади из Крагујевца скренути пажњу на конкретна питања везана за друштвену партиципацију младих у њиховој заједници и предложити активности за унапређење заједнице у складу са потребама младих. Тренинг ће бити организован 01. јула 2023. године, а реализација локалних активности предвиђена је у периоду од јула до октобра 2023. године. Млади из Крагујевца ће на крају пројекта имати прилику да своја искуства и добру праксу из овог пројекта размене са својим вршњацима из других општина и градова у Србији.

Позивамо младе, од 18 до 25 година, из Крагујевца да се пријаве на програм ”Вршњачка подршка младима” и узму учешће на тренингу и креирању иницијатива која промовишу људска права и друштвену партиципацију младих у њиховим локалним заједницама. Учешћем у пројекту ће ојачати своје знање и капацитете за остваривање и промоцију људских права, и вештине за спровођење својих идеја и иницијатива и за повецћање учешцћа младих у локалним процесима у Крагујевцу. Такође, група младих која буде оформљена током пројекта биће оснажена за заговарање људских права и права младих у својој средини, дугорочно доприносећи променама у читавом друштву.

Право да се пријаве имају сви млади који су заинтересовани да уче и раде у области људских права и друштвене партиципације младих. Од учесника се очекује да буду посвећени пројектним активностима од почетка до краја процеса. Термини спровођења конкретних активности биће договорени са менторима и другим учесницима пројекта. Од учесника се такође очекује тимски рад и сарадња са другим учесницима.

Пријава се подноси путем линка:

Рок за пријаву је до 25. јуна 2023. године.