Након колегијума са шефовима одборничких група, председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић, заказао је 25. редовну седницу градског парламента за петак, 16. јун са почетком у 9 часова. Међу најзначајнијим тачкама Дневног реда предстојеће седнице, председник Петрашиновић је издвојио ребаланс буџета, инвестирање и одлуку о градским управама.

Најзначајнија тачка на седници градског парламента биће одлука о ребалансу буџета јер су у првих пет месеци 2023. године, остварени већи приходи у односу на планиране. Повећање цене рада, односно повећање плата у јавном сектору за 12,5% али и повећање плата у приватном сектору, су створили услови да по основу пореза на зараде повећамо приход који град има по основу прихода на зараде буде већи, казао је председник Петрашиновић.

У буџету града за 2023. годину имамо већи приказан приход по основу пореза на имовину физичких и правних лица. Пореска стопа и основица по квадрату није мењана, подсетио је Петрашиновић али је опорезован већи број квадрата који су забележили пописивачи Градске пореске управе а то је условило да по основу пореза на имовину физичких лица имамо и већи приход.

Ребалансом буџета, суфицит који је исказан по завршном рачуну 2022. године, а који је на 719 милиона динара, буде распоређен на одговарајуће позиције, каже председник СГ и истиче да ће приходована страна бити увећана за 5,8 процената, а буџет ће износити 11,166 милијарди. Тиме ће бити довољно новца за инвестирање.

Више новца је издвојено за израдњу новог градског трга и ту ћемо имати додатних 50 милиона, каже Петрашиновић. Средства у висини од 15 милиона динара предвиђена су за Пиварски парк. За изградњу скејт парка у Вашаришту, град је издвојио 9 милиона динара. Овим ребалансом су предвиђена новчана средства од 15 милиона динара и за изградњу амбуланте и зграду месне заједнице у Белошевцу и исто толико за санацију осталих зграда и просторија месних заједница на територији града. За изградњу новог вртића, буџетом су предвиђена средства од 60 милиона динара. За ревитализацију путева, крпљење ударних рупа, сређивање асфалтних површина, тротоара издвојено је 300 милиона динара а за нове путеве и улице, 100 милиона динара. Сређивање димњака у склопу Кнежевог арсенала предвиђено је 10 милиона динара.

Оно што је битно, када је спорт у питању, а што је било предлога након спроведене јавне расправе, да се на тој позицији повећају средства, поготово када је реч о кошаркашком, одбојкашком, рукометном клубу СПД Раднички који се такмиче у највишем рангу такмичења, град ће обезбедити додатне субвенције у висини од 25 милиона динара као и за ФК Раднички који се изборио за опстанак у највишем рангу такмичења и ове године, каже Мирослав Петрашиновић.

Поред одлуке о ребалансу буџета и одлуке о јавним паркиралиштима, на седници Скупштине града наћи ће се и одлука о градским управама којом број управа остаје исти, али неке надлежности се, из једне преносе на другу градску управу.

Кроз допуну материјала, најавио је председник Петрашиновић, очекује се одлука о завршном рачуну Града Крагујевца за 2022. годину коју смо у обавези да усвојимо до краја јуна ове године, истакао је он. По томе ћемо видети колико је град Крагујевац успео да оствари реализацију буџета, а свакако ће то бити преко 90 одсто.