Поводом Међународног дана борбе против насиља над старијима, градско удружење пензионера у сарадњи са ГО Црвени крст и Комисијом за пружање подршке за унапређење и заштиту старијих лица на територији града Крагујевца, у Кутку за квалитетније старење, организовали су трибину на тему Врсте насиља над старим лицима.

Град Крагујевац захваљујући промишљеном планирању, још 2008. години потписао је протокол о интерсекторкој заштити са цивилним сектором, Црвеним крстом, Центром за социјални рад, Центру Кнегиња Љубица, а однедавно је формирана и Комисија за пружање подршке за унапређење и заштиту старијих лица на територији града Крагујевца. Осим тога, град и кроз здравствену заштиту и кроз систем социјалне заштите у великој мери пружа подршку најстаријим суграђанима у циљу унапређења њиховог положаја и то развијањем бројних повољности и услуга. Да би се у правом смилу спречило насиље, старија лица би требало да буду информисана о врстама насиља, истакла је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту.

Након уводног обраћања председнице већа Кутка за квалитетније старење Црвеног крста Крагујевац, Милке Игњатовић и председника Комисије Ратка Томашевића, учесницима трибине на тему врсте насиља над старијима говорила је Невенка Богдановић, секретар ГО ЦК Крагујевац, психолог и психотерапеут.

Уз учешће представника свих ресорних здравствених и институција социјалне заштите, овом трибином ћемо покушати да евидентирамо узроке али и дамо нека решења, предлоге  како превазићи такве односе и унапредити безбедност на свим нивоима, каже Ратко Томашевић, председник Удружења и члан Комисије.