Најзначајнија одлука коју су одборници усвојили на данашњој, редовној седници Скупштине града је одлука о ребалансу буџета града за 2023. годину. Разлог за ребаланс је остварење већих прихода у првих пет месеци ове године у односу на планиране и суфицит који је остварен у претходној години.  Увећање износи 619 милиона динара, односно 5,8 одсто. То је 17 одсто више у односу на прошлогодишњи ребаланс, речено је на седници.

Ребалансом буџета, суфицит који је исказан по завршном рачуну 2022. године, а који износи 717 милиона динара, биће распоређен на одговарајуће позиције. Буџет града ће након ребаланса износити 11,1 милијарду динара.

Већи приходи, како је речено, у истој мери ће увећати расходе, али тако да ни у јендој области нема смањења и да ништа од планираних инвестиција не буде угрожено. Овај вишак новца ће бити утрошен у инвестирање.

Повећани расходи су урађени у складу са два основна принципа. Први је да ни у једној области буџета не буде смањења, а други да ништа од инвестиција не буде угрожено у граду у односу на оно што смо у овој години планирали.

Када кажем да ни једна област не добија овим ребалансом мање средстава, о томе нам сведочи програмска структура буџета, коју ако погледате можете видети да предвиђене цифре једнаке или веће у односу на иницијално планирани буџет.

Други принцип је тај да ништа од инвестиција не буде угрожено,о чему сведочи и списак капиталних пројеката у предложеној одлуци о ребалансу где се види да је њихова укупна вредност 1,4 милијарди динара, истоветно као што је планирано у буџету – казао је проф.др Ненад Станишић, члан Градског већа за финансије.

Међу најзначајнијим пројектима је реконструкција Трга Војводе Радомира Путника, даља реконструкција фасада, улагање у нови објекат предшколске установе, реконструкција већег броја школа и вртића, унапређење инфраструктуре, па је за водоводну и канализациону мрежу одвојено преко 230 милиона динара, за реконструкцију, санацију и асфалтирање улица 300 милиона динара и поред тога 100 милиона динара за нове улице, што ће нам омогућити, да ако све буде ишло по плану, а план је да Крагујевац буде један од градова у којима ће пројекат „Чиста Србија“ ући у другу фазу, на јесен, отварање нових градилишта и нове реконструкције улица.

На седници је усвојен и завршни рачун града Крагујевца за 2022. годину.

Остварен је суфицит од 717 милиона динара, смањена задуженост града са 50% у 2020. години на 25%. Остварење буџета је са високом стопиом од 98%.

Да радимо у складу са оним што смо обећали говори поређење завршних рачуна између 2020. године и 2023. Буџет града је у том периоду увећан за 35%, а инвестиције за 50%. Подршку државе имамо, само што је она сада другачије усмерена. Нама није потребна подршка за очување текуће ликвидности, сва помоћ државе огледа се у инвестицијама које се спроводе и које ће се спроводити у нашем граду у будућем периоду. Оно што смо још обећали је да ће асфалтирање улица и решавање комуналних проблема бити трајна активност без обзира да ли је година изборна или није о чему говоре и ове цифре јер су улагања континуирана и из године у годину све већа – казао је Станишић.

Одборници су на данашњој седници, поред осталог усвојили и десетогодишњи Програм заштите животне средине на територији Крагујевца 2023-2033. године као и предлог Одлуке о приступању изради Плана управљања отпадом на територији града Крагујевца за период 2024-2034.године, док су у области комуналне делатности и усвојили одлуку о јавним паркиралиштима и измену и допуну Одлуке о комуналном реду.