У Великом парку данас је почела традиционална манифестација „Фића фест“ коју већ 19. пут организују Градска туристичка организација Крагујевац и Удружење љубитеља фића. У име града Крагујевца, фестивал је отворио заменик председника Скупштине града Зоран Младеновић.

За Масератијем или Поршеом окрене се по неко, али за Фићом баш сви, рекао је Младеновић, истакавши да Крагујевац највише дугује управо овом аутомобилу. Да није било њега не би били овако велики и ово не би био град аутомобилске индустрије, у коме се и данас највише производи за аутомобилску индустрију. Од Фиће је све почело, а ако заборавимо одакле смо пошли, можда нећемо знати где ћемо да одемо. Ми тај почетак нећемо да заборавимо и Град ће учинити све да Фића остане у срцима свих Крагујевчана, где он и сада јесте, због чега ћемо наставити да подржавамо активности Удружења љубитеља фића, поручио је Младеновић.

Први најмањи путнички аутомобил од 600 кубика „Застава 750“ популарни фића произведен је у Крагујевцу 18. октобра 1955. године. Постао је симбол некадашње СФР Југославије и Национална класа који се користио и као службено возило полиције, хитне помоћи и других државних служби. У крагујевачкој фабрици аутомобила Застава током 30 година, произведено је 923 487 примерака овог аутомобила, а до 1985. године у свету око пет милиона. Последњи Фића, произведен је у крагујевачкој фабрици 18. новембра 1985. године и био је црвене боје.

Фића фест традиционално организујемо по 19. пут како би се пре свега, сетили неких добрих старих времена и аутомобила који је са трака крагујевачке Заставе силазио пуних 30 година а који и данас проноси име Крагујевца у земљи, региону  и иностранству, казао је Бојан Павловић, директор ГТО Крагујевац.

Овогодишњи Фића фест у Крагујевцу окупио је око 40 љубитеља фића и других олдтајмера из Србије, Републике Српске и Македоније. Време нас није послужило па је велики број њих који су најавили долазак, због обилних падавима морао да откаже присуство, казао је Владимир Тошић, председник Удружења љубитеља фића Крагујевац и искористио прилику да позове остале који имају овај аутомобил да га опреме и изађу на улице, како би се препознали и присетили лепих времена.

У склопу Фића феста, вечерас од 20 часова група „Веселе '80“ одржаће концерт у спортској хали Гордана Гоца Богојевић у Великом Парку, након кога ће бити приказан филм „Национална класа“. Од 17.00 сати у истој хали биће приређен маскембал.