Поводом Месеца родитељства, у Крагујевцу је данас одржана конференција под називом „Крагујевац – град по мери сваке породице“ коју локална самоуправа организује у партнерству са предшколским установама „Нада Наумовић“ и „Ђурђевдан“, Центром за социјални рад „Солидарност“, Центром за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“ и Домом здравља Крагујевац.

Конференцију подржава програм „Подстицајно родитељство кроз игру“, који спроводе УНИЦЕФ у сарадњи са Владом Републике Србије, 34 локалне самоуправе. У име Града Крагујевца, учеснике конференције је поздравила Сања Туцаковић, чланица Градског већа за локалну самоуправу.

Град Крагујевац је изабран као један од првих градова у којима је отпочео овај пројекат, а верујем да су нас управо мере које смо до тада предузимали препоручиле. То су суфинансирање вантелесне оплодње, бесплатне ужине за децу из социјално угрожених породица, бесплатан превоз за ученике итд. Међу првима смо укључили приватна обданишта у систем образовања и васпитања.Ради се о комплексном задатку и зато и јесу укључени различити сектори како на нивоу државе тако и на нивоу локалне самоуправе – казала је Туцаковић.

Крагујевац сада има статус модел центра за подстицајно родитељство и прошле године, у јуну је добио и улогу ментора другим локалним самоуправама. То значи да ће се примери добре праксе до којих се дошло у току спровођења пројекта, из нашег града ширити даље.

У програму тренутно учествује 34 локалних заједница које заједно раде на томе да родитељи од првог дана, чак и пре него што постану родитељи добију адекватну подршку. Такође, у Крагујевцу се спроводи и програм „Породично орјентисане ране интервенције“ који је намењен осетљивим породицама.

Град Крагујевац организује ову конференцију у сарадњи са Уницефом да би потврдио своје тежње да изградимо друштво и град по мери сваке породице. Овом конференцијом хоћемо да укажемо на то колико је игра важна у раном развоју детета, колико су важни разговори са родитељима, колико је  утицај породице важан у изградњи самопоуздања детета, његових вештина, његове личности -поручио је Душан Алексић, члан Градског већа за образовање.

Ивана Војводић, консултанткиња Уницефовог програма за здравље и рани развој и подршку родитељству истакла је Крагујевац међу првима почео да ради на увођењу програма и мера подршке раном развоју и родитељству, када је покренут програм Уницефа и Владе Републике Србије „Подстицајно родитељство кроз игру“ који подржава Лего фондација,

Програм је специфичан по томе што се спроводи у сарадњи три сектора, сектора за здравствену, социјалну заштиту и предшколског обаразовања. Али наша порука данас је да то није довољно да бисмо изашли у сусрет потребама породица, посебно најосетљивијих, већ да је потребан дијалог читаве заједнице да би се то остварило. Данас нам се на овој конференцији придружио и приватни сектор који ће показати добре праксе подршке запосленима који су родитељи мале деце јер је то одличан начин да се у породици превенирају ризици и превазиђу потешкоће, а то доноси многобројне бенефите за целу заједницу – поручила је Ивана Војводић.