На редовној седници Штаба за ванредне стуације данас је најпре разматран извештај о предузетим активностима и стању на терену након обилних падавина и проглашења ванредне ситуације.

Према речима Драгоша Радовановића начелника Одељења за ванредне ситуације и планирање одбране,  поред градских комуналних предузећа ангажована је механизација и приватних компанија која је потребна ради санирања критичне инфраструктуре на територији града. Формирана је и Централна комисија за процену штете, као и поткомисије које ће обићи стамбене, привремене и јавне објекте, пљопривреду, инфраструктру, мостове и водотокове.

По Закону о обнови Министарству за јавна улагања достављен је прелиминарни извештај о процени и висини штете, које тај извештај прослеђује Влади Србије. До сада је пристигло преко 400 захтева грађана за утврђивање штете и обнову стамбених објеката. Достављена је и штета на објектима јавне намене где су обухваћени УКЦ Крагујевац, Средња стручна школа, Дом културе из Дреновца.

Примамо и све друге захтеве како за привреду тако и за друге јавне објекте који ће бити обрађени од стране надлежних комисија, рекао је Радовановић и додао да по Закону о обнови следи верификација штете од стране надлежног органа – Министарства за јавна улагања заказана за петак 23. јун.

Што се тиче Ватрогасно спасилачке бригаде – поред редовних снага у ноћи између 15. и 16. јуна ангожован је и специјалистички тим за спасавање на води који је употребом спасилачког чамца евакуисао грађане на угроженом подручју. Укупно је било 55 интревенција, ангажовано је 130 ватрогасаца, 58 пумпи за црпљење воде и 60 возила.

Све екипе ЈКП Водовод и канализација такође су даноноћно биле на терену, ангажована су сва расположива средства. Цистерне су интрвенисале 136 пута. Најозбиљније интервенције са четири цистерне биле су у УКЦ Крагујевац где се излила фекална канализација у подрумским просторијама и на раскрсници код семафора у Станову где је у једном тренутку саобраћај био потпуно онемогућен.

ЈКП Шумадија је у 15 месних заједница поправљала путну инфраструктру на 48 локација. Свакодневно је ангажовано осам камиона, три комбиноване машине и три ваљка уз помоћ трећих лица – приватних предузећа.

Институт за јавно здравље јуче је обавио дезинфекцију 2900 квадратних метара стамбеног простора у 32 домаћинства, док је у преосталих десет још увек било воде, па је интервенција одложена.

У складу са одлуком Штаба за ванредне ситуације, Црвени крст је испоручио две палете воде односно 1300 литара, запослени и волонтери обишли су 74 домаћинства од чега је 21 домаћинство било угрожено. Поделили су сетове за чишћење, средства за дезинфекцију, хигијенске пакете, чизме и гардеробу. Црвени крст Србије шаље три пакета хране, девет хигијенских пакета, седам пакета средстава за дезинфекцију и три сушилице.