Полагањем венаца крај Споменика стрељаним Словацима у Крагујевцу  је обележено 105 година од дана када је 44 припадника резервног тренчинског 71. пешадијског пука аустроугарске војске погубљено јер је пружило отпор рату и бесмисленом страдању. Венце су положили амбасадор Републике Словачке Федор Росоха, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Лав Пајкић, председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић, представници Министарства одбране, Војске Србије, Спомен парка „Крагујевачки октобар“, невладиних организација и грађани.

Данас, док стојимо овде заједно, не само да се присећамо страдања, већ и исказујемо нашу одлучност да градимо друштво утемељено на једнакости, толеранцији и миру, казао је председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић. Свако има право да живи у миру и слободи, без обзира на националну или етничку припадност, нагласио је он и позвао све да заједно наставе да се залажу за дијалог, разумевање и очување мира и достојанства свих људи. Нека данашњи комеморативни скуп буде прилика да још једном искажемо своје поштовање према жртвама и истакнемо вредност живота и важност заједништва и међусобног поштовања. Само заједничким напорима можемо да градимо бољу будућност за нашу децу. Крагујевац верује у будућност мира, поручио је Петрашиновић.

Поново смо се састали на Становљанском пољу да одамо почаст војницима који су се херојски поставили против рата и угњетавања. Иако је њих 44 ову побуну платило животима, морално и духовно они су доспели на пиједастал који слави човечанство, рекао је амбасадор Федор Росоха. Године које су прошле нису умањиле храброст и одважност словачких војника, додао је он и захвалио се граду Крагујевцу што већ скоро читав век примерено, достојанствено и са поштовањем брине о њиховом последњем почивалишту. Драго ми је да се жртва коју су поднели на крају Првог светског рата не заборавља. Споменик поред којег стојимо сматрамо и симболом изузетних односа Словачке и Србије и наша два народа, поручио је Његова екселенција, амбасадор Росоха.

Данас, 105 година после, сећамо се храбрих војника који су, иако свесни да ће цену побуне платити својим животима, устали против јачег, сматрајући да је та цена довољно вредна слободе. Зато је наша обавеза да их се сећамо и са поносом говоримо о њиховом чину, казао је државни секретар, Лав Пајкић. Само држава која памти има будућност, поручио је он и нагласио да Србија и Словачка и данас деле исте вредности и већ дуже од века негују пријатељске и садржејне односе засноване на међусобном поштовању, поверењу, подршци и кључним питањима од националног интереса.