Свечаном академијом и научним скупом „125 година примењене науке у пољопривреди Србије“ у сали Ректората Универзитета у Крагујевцу обележен је јубилеј Центра за стрна жита и развој села Крагујевац – 125 година од формирања Пољопривредне и хемијске огледне станице у Топчидеру, прве установе научног карактера у тадашњој Краљевини Србији.

Ова станица представља претечу једног броја, данас постојећих научно-истраживачких установа, међу којима је и Центар за стрна жита и развој села Крагујевац. Истовремено, Центар је овим обележио и 75 година постојања на територији града Крагујевца.

Настале глобалне промене, пре свега климатске, постављају нове изазове пред науку уопште, а поготово када је реч о њеној примени у области пољопривреде, казао је саветник министра за европске интеграције, Данило Голубовић, који се обратио бројним званицама скупа.

Суочавамо се са поремећајем на светском тржишту пољопривредних производа, порастом броја становника, новим технологијама које избацују традиционалне врсте производње у пољопривреди. У покушају да се спречи утицај тих промена с једне стране, а да са друге становништво добије здравствено безбедну и квалитетну храну, науци се намећу нови захтеви. Зато ће промене у делу науке у пољопривреди сада бити много брже и интензивније, поручио је Голубовић и нагласио да су то изазови где сви заједно, наука, струка, људи који се баве трговином у пољопривреди и Владе, морају дати одређене одговоре, направити адекватно управљање ризиком и понудити решење.

Центар за стрна жита и развој села Крагујевац је камен темељац пољопривредне струке и напретка села у нашем региону, рекао је члан Градског већа за развномерни и одрживи развој села и града, Дамјан Срејић, који је у име Града Крагујевца домаћинима честитао јубилеј.

Ваша преданост примењеној науци у пољопривреди, иновативни приступи и истраживачки рад су допринели унапређењу пољопривредне производње, подизању квалитета усева и унапређењу живота руралног становништва. У данашњем свету који се суочава са изазовима попут растуће светске популације, климатских промена и ограничених ресурса, примењена наука у пољопривреди има кључну улогу у проналажењу одрживих и иновативних решења. Ваша улога у едукацији, саветовању и пружању подршке пољопривредницима је непроцењива. Кроз организацију семинара, радионица и стручних предавања, пружате им прилику да усвоје нове технике, примене савремене методе узгоја и побољшају своје пословање. Ваша посвећеност и стручност ће бити кључни покретачи у остваривању напретка и постизању циљева у пољопривреди и руралном развоју, поручио је Срејић.

У протеклих 125 година пребродили смо 12 реорганизација и исто толико пута променили назив, казала је директорка Центра за стрна жита и развој села Крагујевац, др Зорица Јестровић. Динамика и време су нас приморали да се окренемо неким другим стварима. Захваљујући разумевању и подршци Града Крагујевца успели смо да проширимо делатност и идемо у корак са временом. Покривамо скоро све области пољопривредне производње, основали смо матичну службу, радимо воћарство, сточарство, еко туризам, разне манифестације које организује Град Крагујевац, апсолутно све што је потребно да се изборимо и останемо на тржишту, навела је Јестровић и истакла да стварање нових, првенствено висококвалитетних сорти и високих категорија семена стрних жита и њихова даља дистрибуција остаје њихов примарни посао.