Смак је скуп свих сећања и осећања везаних за једно време и групу дивних људи. Смак је увек овде међу нама жив у свом Дому омладине, свом Крагујевцу, својој Шумадији, пева и певаће заувек - "Црну даму", "Шумадијски блуз", "Професоре", "Даире", свираће "Улазак у харем". Када више не буду овде, када оду и када сви одемо, они ће остати и кроз ово сведочанство о томе колико смо их волели, рекао је Ненад Јанковић, пријатељ групе Смак и сведок времена у коме су Смаковци освајали музичке просторе, на свечаности откривања споменика.

Фигуре представљају пре свега симбол прошлог времена и Смаковог постојања у овом времену и израз огромног поштовања и дивљења према ономе што су тада значили у животу - не само музичком, додао је он, истакавши да је Град Крагујевац то препознао и подигао споменик за вечно сећање на време које је било, траје и трајаће док је Шумадије и Шумадинаца.

Споменик који је постављен на новом Тргу омладине, у присуству великог броја грађана, поштовалаца њихове музике, дела и симбола града Крагујевца, открили су чланови групе Радомир Михајловић Точак, Слободан Стојановић Кепа, Зоран Милановић и Бориса Аранђеловића - градоначелник Никола Дашић.

Смак је у Дому омладине стварао своју каријеру, оне најлепше песме које памте генерације и са којима су освојили не само наша срца у шта смо се уверили још 2012. године од концерта у Арени у Београду, а потом и на Ушћу и Крагујевцу, чиме су доказали да су, како време пролази све вреднији и вреднији и као такве град Крагујевац је желео да их испоштује, казао је градоначелник Дашић. С друге стране добили смо још једну локацију, која ће због статуа чланова Смака, бити веома важна и за туризам, јер неко ко борави у Крагујевцу може да се фотографише поред њих и понесе лепе утиске. На овај начин Крагујевац чува не само сећање, већ и рокенрол културу која се и даље гаји у Дому омладине, чија је школа „Октава“ изнедрила десетине ако не и стотине добрих музичара на различитим инструментима, рекао је градоначелник захваливши се Дому омладине на иницијативи коју је град Крагујевац прихватио и финансијски подржао.

Споменик групе Смак је дело ауторке Катарине Трипковић из Београда, која је истакла да је поносна на то што јој је указана част и прилика да уради споменик легендама, који ће надам се, како је рекла, постати још један симбол дивног града Крагујевца. Ауторка је навела да њени родитељи воле групу Смак и да је од малена слушала ту врсту музике, те јој није било тешко да направи споменик, али јој је било изазовно због онога што они јесу.

После откривања споменика на Ђачком тргу концерт је одржала група "Смак плус".