У оквиру Јавног позива за најбољу градску/општинску управу у 2022. години који је спровело Министарство државне управе и локалне самоуправе у партнерству са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО), Град Крагујевац је освојио награду у области „Административна ефикасност и делотворност“. Награду која се састоји од техничке опреме у вредности 1.125.000 динара у Свечаном салону зграде Градске управе Сањи Туцаковић, чланици Градског већа за локалну самоуправу, уручио је програмски директор за систем локалне самоуправе у СКГО, Еди Мајсторовић.

Награђени пример добре праксе Града Крагујевца се односи на “Увођење система пријаве проблема/упита/предлога грађана и правних лица путем софтверске апликације еКГрађанин и веза са апликацијом лична карта месних заједница“. Појашњавајући како ће овај систем функционисати, чланица Већа рекла је да се ради о комбинацији две апликације где у делу названом еКГрађанин савети месних заједница и суграђани могу да пријаве проблеме и дају сугестије, док се у личној карти месних заједница складиште сви пријављени подаци и предлози и уноси све што је одрађено, а што подразумева тип радова, износ уложених средстава, као и информације о томе да ли су радови завршени, у току или само пријављени.

Апликација је само још један канал за пријем захтева, а грађани и даље своје предлоге и проблеме могу пријавити путем имејла, телефоном или предајом документа директно на шалтеру, рекла је Туцаковић. Битно је да све то не остане заборављено, већ да се унесе у апликацију како би на једном месту имали сваки пристигли предлог или проблем као и да би имали увид у то да ли је на ту потребу одговорено. То представља врло важну базу података за Град Крагујевац која ће нам помоћи у формирању различитих извештаја на основу којих ћемо доносити одлуке, истакла је она и нагласила да је крајњи циљ равномерни развој града. Планове ћемо правити на основу два критеријума за која смо утврдили да су задовољавајући - број становника и површина. Уз помоћ опреме коју смо добили као награду наставићемо да радимо на унапређењу овог пројекта, а корак даље ка том циљу представљаће и нова ЦРМ апликација коју смо ових дана добили од Канцеларије за ИТ, додала је Туцаковић и подсетила да је идеја за овај пројекат који је први пут урађен у Србији потекла од наше локалне самоуправе.

Опрема коју смо данас донели треба да послужи бољем функционисању апликације за коју је Град Крагујевац добио награду, али и да подстакне ову локалну самоуправу да настави даље у том правцу. Ово је и подстрек за друге околне општине да размишљају како да буду ефикаснији и делотворнији и како да на што бољи начин задовољавају потребе грађана и подигну ниво пружања својих услуга, поручио је Мајсторовић. СКГО генерално даје приоритет принципу добре управе јер то значи ефикасно, предвидиво и одговорно обављање јавних послова које грађанима омогућава да на најбољи могући начин, рекао је Мајсторовић, остварују сва своја права.