Проглашењем победника и представом у част награђених синоћ је на сцени Књажевско-српског театра завршен XVIII међународни позоришни фестивал ЈОАКИМФЕСТ. Награду за најбољу представу у целини, Гран-при „Јоаким Вујић“, једногласном одлуком жири је доделио представи „Што на поду спаваш“, рађеној по истоименом роману Дарка Цвијетића, у режији Кокана Младеновића, у копродукцији Српског народног позоришта из Новог Сада, Градског драмског казалишта „Гавела“ из Загреба, Народног позоришта Сарајево и Фестивала МЕСС. Специјална награда Града Крагујевца припала је Кокану Младеновићу за режију ове представе која је такође освојила и награду жирија публике за најбољу представу фестивала.

Интересовање публике за овогодишњи Јоакимфест било је толико да су се на дневном нивоу играле и по две представе иако није било планирано. То говори да смо захваљујући добром избору представа публици понудили нешто ново, другачији концепт у односу на претходне године, оценио је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. Изузетна посећеност свих представа, позитивна енергија, развој публике, представе за младе у континуитету, као и новозапослени млади крагујевачки глумци параметри су који одређују ниво квалитета позоришног живота у Крагујевцу. Данас у Крагујевцу режирају најпознатији српски редитељи, истакао је он и навео да тренутно Горчин Стојановић ради на новој представи, а да је за зиму планиран и рад са Егоном Савином.

Најављујући увећан број нових представа током целе наредне године и нове копродукције са Српским народним позориштем проистекле из сарадње са Матицом српском, Бјелетић је нагласио да ће се први пут радити и мјузикли. Он је подсетио да су ту већ опробане представе на знаковном језику, као и недавно уведена новина превођења представа на енглески језик због студената из иностранства. Нови сегменти ће проширити обим партиципације учесника у позоришном животу, унапредити квалитет културног живота у целини, а театру вратити стари сјај, поручио је Бјелетић и најавио да је у припреми и електронска продаја улазница.

Фото: Ненад Борисављевић