Полагањем венаца крај споменика Кристални цвет у Спомен-парку „Крагујевачки октобар“ након манифестације Велики школски час, одата је пошта малим чистачима обуће ромске националности који су стрељани 21. октобра 1941. године. Венце крај споменика положила је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа и Александар Радосављевић, помоћник министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, представници Ромактед програма у Крагујевцу.

Данас се сећамо и малих чистача ципела, међу којима је најмлађи имао једанаест и по а најстарији 15 година. Крагујевац је град који чува традицију и који шаље поруке свету да смо слободарски народ и да се овакви злочини никада не смеју поновити, казала је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Она је подсетила да је Крагујевац пример добре праксе пре свега када се ради о Ромима и Ромкињама, њиховом образовању и запошљавању и превенцији дискриминације.

Полагањем венаца крај споменика Кристални цвет у оквиру октобарских комеморација, Министарство заједно са градом Крагујевцем посебно пажњу посвећују жртвама ромске националности. За сваког Крагујевчанина, 21. октобар је посебан дан када чувамо сећање на невино страдале наше суграђане. То је датум који нас и опомиње, казао је Александар Радосављевић, помоћник министра. Наша држава територијално и по броју становника није велика, али смо највећи народ, спреман да опрости али никада не заборави, поручио је Радосављевић.