Крагујевачка Основна школа „Светозар Марковић“ данас је потписала Споразуме о сарадњи са две основне школе из Републике Српске – ОШ „Бранко Ћопић“ из Бања Луке и ОШ „Пале“ са Пала. Споразум је потписан у присуству председника скупштине општине Пале, Стефана Стајчића, члана Привременог органа, Мирослава Петрашиновића и председника, Николе Дашића.

Пожелевши добродошлицу гостима из Републике Српске, Никола Дашић је изразио задовољство због потписивања споразума који ће омогућити културну размену и размену деце и бити повод да поново посете наш град.

Председник Скупштине општина Пала, Стефан Стајчић, је рекао да је повезивање српског народа из Републике Српске нужно и неопходно. Наше искуство је показало да је повезивање образовних установа најбољи модел. Повезивање се даље шири преко спортских, културно-уметничких колектива и на крају повезује привреднике и локалне заједнице, а то је наш крајњи циљ, казао је Стајчић.

Овај споразум омогући ће да се основци из Републике Српске друже са својим вршњацима из Крагујевца и овај град доживљавају као свој. То ће бити прилика да користе и потенцијале дечијег одмаралишта на Копаонику, а од наредне године и одмаралишта на Бешњаји. Важно је повезивање наше деце и једног народа са обе стране Дрине, како би се дружили и заједно учили све оно што нас повезује без обзира на ком простору живимо, казао је Мирослав Петрашиновић.

Циљ потписивања споразума као и пројекта регионалне сарадње је унапређење квалитета рада на нивоу наших школа, васпитне улоге школе и рад на ваннаставним активностима, али и упознавање културе, завичајних песника и догађаја који се организују у Републици Српској и у Крагујевцу, рекла је директорка О.Ш. Светозар Марковић, Татјана Маринковић, иначе инициајтор ове сарадње. У оквиру регионалног умрежавања, најавила је Маринковић, у фебруару се очекује повезивање са школама из Црне Горе, из градова Котор, Никшић и Бар, како би са мрежом школа кренули у реализацију заједничких пројеката.

Основна школа са Пала има доста тога да понуди и још више да научи, а све сарадње које смо до сада остварили са школама из матице Србије су у интересу ученика и заснивају се њиховој размени, познанствима и пријатељствима, казао је директор ОШ „Пале“, Александар Рајић, истакавши да је сарадња са ОШ „Светозар Марковић“ корак више јер ће се у оквиру пројеката реализовати радионице из области ликовне, музичке културе и српског језика.

Склапање споразума о сарадњи је први корак и надамо се да ће то бити темељ за будуће генерације које ће баштинити братску љубав између школа, ученика, Републике Срспке и Републике Србије на добробити свих нас, рекла је поводом успостављања сарадње директорка ОШ „Бранко Ћопић“, Бранка Шпирић.