У оквиру Локалног акционог плана за социјалну инклузију Рома и Ромкиња у граду Крагујевцу, 28 ромских ученика који су завршили осми разред основне школе добило је подршку приликом уписа у средње школе. Подршка се односила на организовање припремне наставе и радионица професионалне орјентације које је спровела ОКЗ „Романипен“, уз подршку Града Крагујевца.

Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права истакла је да је превенција осипања из образовног система једна од важних активности у оквиру ЛАП-а за социјалну инклузију Рома и Ромкиња. Ова програмска активност подржана је са 290 000 динара из градског буџета.

Ове године је 28 младих било подржано како би лакше превазишло „транзицију“ из основне у средњу школу. Већина је уписала жељену средњу школу, прву или другу жељу коју су навели, а добили су и додатни подстицај и информације које су им помогле приликом одабира школе – казала је Дамњановић и додала да ће ОКЗ „Романипен“ наставити да их прати током школовања, у циљу превенције осипања из образовног система.

Божидар Николић, извршни директор ОКЗ „Романипен“ казао је да је припремна настава организована из српског језика и математике, као и радионице професионалне орјентације на којима су ученицима помагали да добију више информација које би им помогле да одаберу средњу школу, као и приликом  попуњавања листе жеља. Такође, у читав овај процес били су укључени и родитељи. Ученици су у највећем броју одабрали и уписали школе Кнез Александар Карађорђевић, ТУШ „Тоза Драговић“ и Медицинску школу.

Одељење за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима имало је активну улогу у координацији и праћењу ових активности. Кроз ове активности, ученици су допунили своја знања и вештине која су потребна за упис у средње школе и добили подршку у доношењу једне од важних животних одлука – казала је Ивана Обрадовић Станић, начелница Одељења.